یکی از مشکل ترین انتخاب ها برای تعیین دامنه انتخاب پسوند مناسب مخصوصا مابین سه پسوند دامنه اصلی com. و org. است.

هر سایت با محتوای مناسب و نزدیک تر به عبارت جستجو در موتورهای جستجو رتبه مناسب تری کسب می کند.

دامنه‌ com و org طیف وسیعی از دامنه‌های سطح اینترنت را تشکیل می‌دهند. اما همواره این سوال پیش می‌آید که کدام دامنه بهتر است؟ در این مطلب به این سوال پاسخ خواهیم داد.

زمانی که وب‌سایت‌ها در دهه ۱۹۸۰ برای اولین بار در اختیار عموم مردم قرار گرفتند، کاربران میان تعدادی دامنه‌ com و org حق انتخاب داشتند. در هنگام ثبت دامنه سایت انتخاب دامنه مناسب بسیار حائز اهمیت است. اگر یک کسب و کار محصولی را به صورت آنلاین به فروش می‌رساند، می‌تواند از com. استفاده کند. همچنین اگر یک کسب و کار تجاری از وب‌سایت خود برای ارائه اطلاعات یا انجمن بحث و گفتگو استفاده می‌کند، می‌تواند از org. استفاده کند. در ادامه مزیت‌ها و برتری‌های این دو دامنه را نسبت به هم بررسی خواهیم کرد.


موارد استفاده از دامنه‌ com

پرطرفدارترین دامنه اینترنتی و یکی از پر انتخاب ترین و محبوب ترین دامنه های اینترنتی دامنه com. است. فراتر از محبوبیت اینکه تصور بیشتر افراد برای وب سایت یک شرکت com.[نام شرکت] است. دامنه com. معمولا به عنوان یک دامنه پرکاربرد برای شرکت های، موسسه های تجاری و بسیاری از اهداف دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.
امروزه اکثر کسب و کار‌ها دارای دامنه com. هستند. در واقع این دامنه مورد اعتماد مشتریان بوده و در میان آن‌ها محبوبیت بالاتری دارد. در حال حاضر ۴۶.۸% از کل دامنه‌های موجود com. هستند. از com. برای هر نوع وب‌سایتی می‌توان استفاده کرد. این دامنه به طور ویژه برای کسب و کار‌هایی است که می‌خواهند تبلیغات کنند یا محصولاتشان را به صورت آنلاین به فروش برسانند. در دوره‌ای که هر کسی می‌تواند یک وب سایت بسازد، داشتن دامنه‌ com. نشان می‌دهد که شما سرمایه‌گذاری کرده‌اید و مقداری اعتبار به برند شما می‌بخشد؛ بنابراین برای مشتریانی که از کلاهبرداری‌های اینترنتی آگاهی دارند این دامنه بسیار مهم است.

با این حال ممکن است به دلایلی نخواهید از دامنه com. استفاده کنید؛ برای مثال :

  • اگر در حال ساخت یک وب‌سایت آموزشی یا غیرانتفاعی هستید. (که در این صورت باید از org ،.edu. یا gov. استفاده کنید.)

  • اگر نامی‌ که برای وب‌سایت‌تان انتخاب کرده‌اید در com. موجود نیست.

با این حال، حتی در این شرایط هم دامنه‌ com. انتخاب خوبی است. به عنوان مثال، Summit Ice یک شرکت غیرانتفاعی تولیدکننده‌ لباس زمستانی است که وب‌سایت آن summiticeapparel.com است؛ احتمالا دلیل انتخاب دامنه com. این بوده که مشتریان به وارد کردن "com." در هنگام خرید آنلاین عادت کرده‌اند. شرکت Summit Ice با هوشمندی اطمینان حاصل کرده که کاربران به وب‌سایتش دسترسی پیدا می‌کنند. پس توجه داشته باشید که وقتی یک دامنه‌ دیگر مانند org. یا .net را انتخاب می‌کنید، روی از دست دادن کاربرانی که به جای این‌ها "com." را وارد می‌کنند ریسک می‌کنید. برای پیدا کردن یک دامنه‌ com. خوب، سعی کنید از کلمه‌های اضافی استفاده کنید؛ مانند نام تجاری‌تان (smithplumbers.com) یا محلی که در آن هستید (smithplumberssync.com).

 

موارد استفاده از دامنه‌ org

شاید یک زمانی org. به معنی یک سازمان یا نهاد سازمانی بود ولی اینطور نیست و هر فردی می تواند یک وب سایت با پسوند دامنه org. داشته باشد. با این حال هنوز هم org. برای سازمان های غیر انتفاعی مانند بنیادهای خیریه اولین انتخاب است. اگر وب سایت شما با دامنه org. معرفی شده؛ بازدیدکنندگان، شرکت یا کسب و کار شما را یک سازمان یا موسسه عام المنفعه یا سازمان خیریه تصور می کنند. البته برای کاربران ایرانی org. بیشتر به معنی سازمان های نیمه دولتی و خصوصی است.

وب‌سایت‌های org. در مقایسه با وب‌سایت‌های com. تعداد کمتری دارند. اما دامنه org. هم مزایای خاص خودش را دارد. دامنه‌ی org. نشان‌دهنده‌ کلمه‌ "organization" است. گروه‌های تجاری، شرکت‌های غیر انتفاعی و توسعه‌دهنده‌های نرم‌افزار‌ها، متداول‌ترین گروه‌هایی هستند که از org. استفاده می‌کنند. org. برای این نوع کسب و کار‌ها بازخورد بهتری به نسبت com. به وجود می‌آورد. این دامنه برای کاربرانی که به خرید محصول آنلاین علاقه ندارند مناسب‌تر به نظر می‌رسد.

معمولا وب‌سایت‌های org. به عنوان منابع اطلاعاتی حقیقی دیده می‌شوند. برای مثال به تعدادی از برجسته‌ترین وب‌سایت‌های org. توجه کنید؛ Wikipedia.org Archive.org ،Camridge.org یا NPR.org.

پس اگر هدف وب‌سایت شما فراهم کردن محتوای آموزشی یا ساخت یک انجمن گروهی است، دامنه‌ org. برای این کار مناسب‌تر است. اما اگر می‌خواهید فروش وب‌سایت خود را به حداکثر برسانید، دامنه‌ com. برای کسب سود بهتر است. اما اگر هدف کسب و کار شما هر دوی این‌هاست، می‌توانید از هر دو استفاده کنید؛ یک دامنه‌ com. برای تبلیغ محصول یا خدمات خود و یک وب‌سایت org. برای تعامل اجتماعی ایجاد کنید. همچنین به سادگی می‌توانید یک دامنه‌ com. خریداری کرده و آن را روی org. ری‌دایرکت کنید.

 

ارتباط دامنه‌ com و org با سئو

یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌هایی که شرکت‌ها در انتخاب دامنه‌ وب‌سایت‌شان دارند این است که آیا نوع دامنه روی سئو وب‌سایت تاثیری دارد یا خیر. در واقعیت، تفاوت چندانی میان وب‌سایت‌های org. و com. به لحاظ قرارگیری در مکان‌های بالاتر در رتبه‌بندی موتور‌های جستجو وجود ندارد. مطالعات ثابت کرده‌اند که دامنه‌ی وب‌سایت‌ها تاثیر خیلی کمی‌ در رتبه‌بندی سئوی آنها دارد. تنها زمانی که دامنه اهمیت پیدا می‌کند، زمانی است که جستجو‌های محلی خارج از آمریکا را رتبه‌بندی کنید. جستجو‌های محلی بیشتر ترجیح می‌دهند که دامنه‌ وب‌سایت مختص کشور یا منطقه‌ خودشان باشد؛ مانند jp ،.uk. و ... . اما این مسئله در آمریکا اهمیتی ندارد. زیرا وب‌سایت‌های کمی ‌از دامنه‌ us. که مختص کشور آمریکاست استفاده می‌کنند.

 

دامنه های سطح بالا

هفت نام دامنه سطح بالا و به نوعی اولیه از آغاز توسعه اینترنت در سال 1998 توسط ICANN انتخاب شده اند. از این هفت نام دامنه ی سطح بالا، سه نام دامنه com. و org. و net. عمومی هستند و می توانند توسط افراد حقیقی یا حقوقی خریداری شوند. چهار نام دامنه دیگر شامل edu. و gov. و mil. برای ایالات متحده و int. برای سازمان های بین المللی، انحصاری به شمار می آیند.

 

مقایسه آماری

در حالی که حدود 75 درصد از دامنه های ثبت شده در اینترنت com. هستند. اما دامنه های net. حدود 10 درصد و org. حدود 7 درصد از دامنه های ثبت شده را به خود اختصاص داده اند.

 

اعتماد و اعتبار

بارها و بارها از سوی گوگل عنوان شده که دامنه های مختلف فاکتور کاهش یا افزایش رتبه یک سایت نیستند اما عده زیادی از افراد نتایج آماری استقبال از یک دامنه مانند com. را در افزایش اعتبار سایت بی تاثیر نمی دانند. غالب کاربران نظر مثبتی به دامنه های com. دارند. البته اعتبار org. نیز نزد کاربران بالاست. اما دامنه هایی مانند info. یا biz. یا دامنه های رایگان به علت استفاده توسط اسپمرها و متقلب ها بازخورد خوبی در نگاه جستجوکنندگان ندارند.

به‌طور کلی، فهرست‌های دایرکتوری، بک‌لینک‌ها و محتوای وب‌سایت‌تان تاثیر بسیار بیشتری روی رتبه‌بندی آن در موتور‌های جستجو دارند.