اصلی‌ترین فرق فاند و اسکالرشیپ مربوط به صندوقی است که از طریق آن کمک هزینه پرداخت می‌شود. به طور کلی اسکالرشیپ نوعی فاند است که فرد در ازای آن نیاز نیست کاری انجام دهد.
 
 اگر به فکر تحصیل در خارج از کشور هستید، حتما با توجه به هزینه‌های بالا به دریافت کمک هزینه از دانشگاه فکر کرده‌اید. اغلب وقتی برای گرفتن کمک هزینه اقدام می‌کنیم با دو مفهوم فاند و اسکالرشیپ روبه‌رو می‌شویم. اگر تفات این دو مفهوم برای ما روشن نباشد نمی‌توانیم انتخاب مناسبی داشته باشیم، بنابراین اگر به فکر گرفتن بورس تحصیلی و کمک هزینه هستید، با ما همراه باشید. در این مطلب به بررسی فرق فاند و اسکالرشیب می‌پردازیم و انواع فاند را معرفی می‌کنیم.


فرق فاند و اسکالرشیپ

پاسخ به این سوال می‌تواند گیج کننده باشد، اما به طور کلی می‌توان گفت اسکالرشیب نوعی فاند است. فاند به هرنوع کمک مالی که شما از مدرسه، دانشگاه یا دولت دریافت می‌کنید، گفته می‌شود و برای شرکت‌ها و سازمان‌ها نیز کاربرد دارد. فاند می‌تواند به صورت کامل «Full» یا جزئی «Partial» باشد. مبلغی که یک فرد بابت دستیار پژوهشی (RA)، دستیار آموزشی (TA)، دستیار فارغ‌التحصیلی (GA) یا گرنت دریافت می‌کند نیز نوعی فاند محسوب می‌شود.
اسکالرشیپ نیز راهی برای تامین هزینه‌هاست، اما به آن کمک هزینه گفته نمی‌شود بلکه به عنوان بورس شناخته می‌شود. چرا که اسکالرشیپ توسط صندوق «Scholarship fund» یا «Scholarship endowment» پرداخت می‌شود. به علاوه شما همچنین می‌توانید فلوشیپ تحقیقاتی نیز دریافت کنید که به آن فلوشیپ گفته می‌شود.

اسکالرشیپ براساس شایستگی یا معیار‌هایی که توسط کمیته تصمیم‌گیرنده بورس تعیین شده است، به افراد تعلق می‌گیرد. اگر شما اسکالرشیپ یا فلوشیپ دریافت کنید، نیازی به کارکردن نخواهید داشت. اسکالرشیپ مانند جایزه‌ای که به علت موفقیت دریافت کرده‌اید، اما فاند‌هایی مثل GA ،TA و RA شما را ملزم به انجام ۲۰ ساعت کار هفتگی برای آموزش، پروژه یا تحقیق می‌کند.


معرفی انواع فاند

Tuition Waiver: این نوع کمک هزینه تحصیلی، فرد را از پرداخت شهریه دانشگاه معاف می‌کند.
Research Fellowship: این کمک هزینه تقریبا همان اسکالرشیپ است با این تفاوت که به افرادی تعلق می‌گیرد که روی موضوع خاصی تحقیقاتی انجام می‌دهند یا داده‌اند.

Teaching Assistantship) TA): کمک هزینه دستیار آموزشی است، که در آن فرد در ازای ساعات مشخصی تدریس در طول هفته حقوق دریافت می‌کند. کاری که شما ملزم به انجام آن خواهید شد، به استاد یا دانشگاه بستگی دارد و می‌تواند مسئول تصحیح اوراق یا استاد حل تمرین باشد.

Assistantship Research) RA): دستیار پژوهشی است که مانند TA فرد در ازای کمک به یک استاد در انجام یک تحقیق، حقوق دریافت می‌کند. در این حالت بیشتر وقت شما صرف تحقیق و آزمایش خواهد شد.
Graduate Assistantship) GA): دستیار فارغ‌التحصیلی است که گا‌هی وظایفی مشابه یک دستیار پژوهشی اشتراکی دارد، اما به طور کلی کار‌هایی که به شما محول می‌شوند به دپارتمان تحصیلات تکمیلی مربوط است.

 

بورسیه تحصیلی یک جایزه مالی برای یک دانش آموز یا دانشجو جهت پوشش هزینه های تحصیل در سطوح مختلف تحصیلات بین المللی اعطا می شود. بورسیه های تحصیلی از نوع اسکالرشیپ در انواع مقاطع تحصیلی نظیر تحصیلات دیپلم، کاردانی،کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا) اعطا می شود. این نوع بورسیه تحصیلی (اسکالرشیپ) بر اساس معیارهای متعدد هدف یا اهداف حامیان بورس تحصیلی ارائه به انواع مختلف تقسیم بندی می شود.

 

اسکالرشیپ و برخی از انواع ویژه بورسیه تحصیلی

 

۱ – اسکالرشیپ شایسته محور (Merit-based scholarship): 

این جوایز بر اساس توانایی های آکادمیک، هنری، ورزشی و دیگر قابلیت های ویژه دانشجویان اهدا می شوند. و علاوه بر برجستگی های آکادمیک نظیر نمرات خوب، مشارکت در فعالیت های فوق برنامه ای و داوطلبانه، سابقه خدمت رسانی اجتماعی از اهمیت ویژه ای در چشم کمیته های ارزیاب و اهدا کننده جوایز برخوردار است. کالج، دانشگاه یا هر سازمان حامی مالی آن بورسیه اسکالرشیپ شایسته محور معمولا جهت انتخاب دانشجویان یا پژوهشگران هدف، مجموعه ای از شرایط و ضوابط را تعیین می کنند. که بایستی شرکت کنندگان آ شرایط و ضوابط را برآورده نمایند.

 

۲ – اسکالرشیپ احتیاج محور (Need-based scholarship):

بورسیه تحصیلی مبتنی بر نیاز (اسکالرشیپ احتیاج محور) به دانش آموزان ودانشجویانی که از نظر مالی قادر به پرداخت هزینه های تحصیل و اقامت خود نیستند، داده می شود. برای مثال، در ایالات متحده، این جوایز براساس شرایط دانشجویان و خانواده ایشان در برنامه کمک هزینه تحصیلی فدرال (FAFSA) تعلق می گیرد. تنها آمریکایی ها واجد شرایط شرکت در این برنامه حمایت مالی هست.

 

اسکالرشیپ یا بورسیه تحصیلی فدرال

 

۳- بورسیه تحصیلی اسکالرشیپ شرایط خاص (Student-specific scholarship):

بورسیه تحصیلی است که متقاضیان ابتدا باید از ویژگی های خاص و مورد نظر برنامه برخوردار باشند. مانند جنسیت، نژاد، مذهب، خانواده و یا بسیاری از عوامل خاص دیگر. بورسیه تحصیلی اقلیت ها رایج ترین جوایز در این دسته بندی است. به عنوان مثال، برنامه تحقیقاتی نسل هزاره جدید گیتس (The Gates Millennium Scholars program)، یک بورسیه تحصیلی برای دانشجویان آمریکایی – آفریقایی، آمریکایی – آسیایی-اقیانوس آرام برای مقطع کالج در نظر گرفته می شود.

 

اسکالرشیپ حرفه محور

 

۴ – اسکالرشیپ حرفه محور (Career-specific scholarship):

این نوع کمک هزینه تحصیلی به دانشجویانی که در یک رشته تحصیلی خاص و مشخصه در کالج یا دانشگاه را دنبال می کنند، داده می شود. به طور معمول، این نوع بورسیه تحصیلی به مشاغل پر تقاضا مانند پرستاری اهدا می شود.

 

۵ – اسکالرشیپ کالج یا دانشگاه (College-specific):

کمک هزینه تحصیلی کالج به دانش آموزان برجسته که توسط کالج ها یا دانشگاه ها شناخته می شوند، اعطا می شود. به طور معمول تصمیم به اهدای جایزه بر اساس موفقیت تحصیلی و آکادمیک متقاضیان اخذ خواهد شد.

علاوه بر این، بورسیه های تحصیلی محلی برای دانشجویان که در منطقه جغرافیایی خاص اقامت دارند تعلق می گیرد از جمله:

  • فاند تحصیلی موسسات غیر انتفاعی و خیریه

  • بورسیه های تحصیلی اتحادیه های مختلف

  • بورسیه های تحصیلی اتاق بازرگانی

  • فاند تحصیلی سازمان های داوطلبانه

  • بورسیه تحصیلی دپارتمان و دانشکده

  • بورسیه تحصیلی کالج یا دانشگاه محلی

  • PSAT / NMSQT

 • فاند تحصیلی معلولیت: برای دانش آموزانی که دارای معلولیت هستند

 

جمع بندی

همانطور که در این مطلب توضیح داده شد، فاند یک اصطلاح کلی است که در مورد انواع کمک هزینه‌ها به کار می‌رود و ممکن است تمام یا بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیل یک دانشجو را پوشش دهد. اسکالرشیپ نوعی فاند است، که عموما بر اساس قابلیت‌ها و گاهی نیاز‌های دانشجو به وی اعطا می‌شود و در فارسی ما آن را به عنوان بورس تحصیلی می‌شناسیم. چه فاند‌ها یا اسکالرشیپ‌های دیگری می‌شناسید؟ آیا تاکنون از این کمک هزینه‌ها استفاده کرده‌اید؟ فراموش نکنید نظرات و پیشنهادات خود را از طریق بخش نظرات و پرسش‌ها با ما و سایر همراهان ستاره به اشتراک بگذارید.