استرس را باید کنترل کرد.. استرس بسیار برای سلامتی خطرناک است و باعث بیماری های جسمی از جمله ناراحتی قلبی میشود. سرکار مدام در حال فعالیت هستیم. کودکان در مدرسه سرشان شلوغ است و خیلی خسته می‌شوند… . تعطیلات نوئل نزدیک می‌شوند اما این تعطیلات پر استرس تر از سال های دیگر است! برای بسیاری از افراد، ماه نوامبر مترادف است با استرس. چگونه می‌توان آرامش را بازیافت و استرس را بهتر مدیریت کرد؟

 اما از آنجایی که حس خوبی به ما می‌دهد، آن را به عنوان یک مشکل ارزیابی نمی‌کنیم. استرس چه مثبت و چه منفی، نشان دهندۀ این است که ما باید خودمان را با شرایطی که تغییر می‌کند، وفق دهیم. بنابراین استرس زیان آور نیست. فقط زمانی ناخوشایند است که آسیبی به ما برساند، ما را ناتوان کند، و مانع از انجام کارمان شود؛ یا زمانی مضر است که روی هم انباشته شود و ما هیچ جا را بدون استرس نبینیم.

 

بنابراین بی فایده است که سعی کنیم استرس را به طور کل از بین ببریم: استرس پاسخی طبیعی به شرایط متفاوتی است که ما در آن زندگی می‌کنیم. خیلی بهتر است که سعی کنید استرس تان را “مدیریت کنید”، یعنی نگذارید که خودش را به رفتارهای تان تحمیل کند.

برای مدیریت استرس، باید دلایل آن را پیدا کرد


اولین راه برای مدیریت استرس، تحلیل آن است. هیچ چیز بدتر از آن نیست که برای این احساس استرس و نگرانی هیچ کاری انجام نشود! این در حالی است که هر استرسی دلیلی دارد.

گاهی اوقات ما می‌توانیم بر روی این دلیل تأثیر بگذاریم: اگر من همیشه دیر به سر کار می‌رسم و این موضوع به من استرس وارد می‌کند، برای حل این مشکل مثلاً  می‌توانم یک ربع زودتر از خواب بیدار شوم.
 
دلایل دیگر استرس، خصوصاً در رابطه با محیط های زندگی ما (سروصدا، ترافیک و چیزهای دیگر)، تقریباً در حیطۀ اختیارات مان نیستند.
 

اگر واقعاً نمی‌توانیم برای مقابله با آنها کاری انجام دهیم، عاقلانه ترین کار این است که خودمان را با آنها سازگار کنیم. آیا باید زمانی را در ترافیک بمانید؟

از این فرصت برای لیست کردن کارهای خوشایندی که می‌خواهید در هفته ای که می‌آید انجام دهید، بهره ببرید. همسایه تان خیلی سروصدا می‌کند؟ تمرین های تنفسی برای بازیابی آرامش انجام دهید… به این ترتیب فقط سروصدا را تحمل کرده اید و دیگر عصبی نشده اید.
 
برای مقابله با استرس تفکرات جدیدی نیاز است
 
کنترل افکار یا احساسات مان دشوار است؛ اما اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم، دیگر مجبور به تحمل ناملایمات نیستیم. یاد بگیرید که چگونه افکار منفی یا نگران کننده را بیرون کنید و در نتیجه استرس تان را کاهش دهید. این کار ذهن مان را آزاد می‌کند که از اقدامی مفیدتر است!
استرس منفی استرسی بوده که ناشی از افکار و نگرانی‌های ناخوشایند و یا قرار گرفتن در وضعیت‌های حساس و پر از دلهره است. این استرس عوارضی مانند مشکلات خواب، تغییر خلق‌ و خو و ... به دنبال دارد.
 
نیاز ایران | سرویس روانشناسی - با وجود زندگی امروزی و مواردی که روزانه با آن سر و کار داریم، همه ما استرس را تجربه کرده‌ایم. در واقع استرس مکانیزمی طبیعی در بدن بوده و وجود آن در سطح و اندازه عادی، برای زندگی بسیار حیاتی است. اما وقتی صحبت از استرس به میان می‌آید همه ما به یاد یک خاطره بد یا مرحله سخت از زندگی می‌افتیم. این نوع از استرس که همیشه منجر به پریشان حالی شده و عوارض ناخوشایندی به دنبال دارد،‌ استرس منفی است. در این مطلب به توضیح بیشتر در مورد استرس‌های منفی و بررسی تفاوت‌های آن با استرس خوب می‌پردازیم؛ با ما همراه باشید.
 

استرس منفی چیست؟

استرسی که در مواقع حساس به سراغ ما می‌آید، می‌تواند مثبت و یا منفی باشد. استرس خوب چیزی جز هیجان درون وجود ما به جا نمی‌گذارد. مثلا وقتی به عروسی و یا بارداری‌ خود در آینده نزدیک فکر می‌کنید هیجان تمام وجودتان را در بر می‌گیرد؛ این هیجان که با اندکی دلهره همراه است، همان استرس مثبت تلقی می‌شود. اما استرس بد تمام سیستم بدنی شما را به هم ریخته، قدرت افزایش تمرکز را از شما گرفته و پریشان‌حالی زیادی به دنبال دارد. اگر این نوع از استرس پایدار شده و ادامه یابد مشکلات زیادی از جمله از دست دادن بهره‌وری، مشکلات سلامتی و خستگی همیشگی را در پی خواهد داشت.
 

تفاوت استرس منفی و استرس مثبت

 • استرس منفی (DISTRESS)، زمانی اتفاق می‌افتد که فرد احساس کند قادر به مقابله با یک وضعیت نیست. این استرس از احساسات درونی (مانند ترس از انجام کارها)، افکار و نگرانی‌های مداوم و رفتارهای خاص نشأت می‌گیرد. 
 • استرس مثبت زمانی تجربه می‌شود که فرد به خوبی، با انگیزه و با اعتماد به نفس روی یک کار تمرکز کرده و فکر به نتیجه کار احساس هیجان‌انگیزی در او به وجود می‌آورد. این احساس‌ می‌تواند کوتاه‌مدت یا بلندمدت باشد.


علائم استرس منفی

علائم این نوع از استرس از یک فرد به فرد دیگر متفاوت است؛ اما نشانه‌های زیر معمولا ناشی از استرس بد و مخربی بوده که مدتی در وجود فرد باقی مانده باشد.

 • مشکلات فیزیکی مانند سوزش معده، سردرد، حالت تهوع و استفراغ، احساس سوزن سوزن شدن دست‌ها و صورت
 • مشکل در ارتباط با اعضای خانواده، دوستان، همکاران و ...
 • تغییر رفتار در خانه مانند عصبانیت کوتاه، خشم غیر قابل توضیح، گریه بدون دلیل
 • رگرسیون یا رفتاری که مناسب سن فرد نیست
 • الگوهای خواب نامطلوب مانند بی‌خوابی، کابوس‌های شبانه و خواب کوتاه
 • تغییرات شخصیتی مانند تبدیل شدن به یک فرد گوشه‌گیر و یا نیاز به توجه بیش از حد
 • بی‌حوصلگی مداوم

ورزش داروی استرس منفی 

ثابت شده که ورزش ترشح اندورفین را افزایش می‌دهد. اندورفین به‌طور طبیعی موادی را در مغز تولید کرده و احساس آرامش را به فرد القا می‌کند. بنابراین ورزش کردن اعتماد به نفس و عزت نفس را افزایش و تنش را نیز کاهش می‌دهد. همچنین ورزش برای کسانی که "مضطرب" هستند به عنوان مکانیزم دفاعی عمل می‌کند.

 

اگر تا به حال پیاده‌روی کرده باشید، می‌دانید که فکر کردن به مشکلات در حال پیاده‌روی بسیار کم‌تر از حالت معمول رخ می‌دهد.


عوارض استرس منفی

استرس بد در طولانی‌مدت اغلب مشکلات زیر را به وجود می‌آورد.

 • اضطراب شدید
 • بی‌خوابی
 • افسردگی
 • مشکلات گوارشی
 • وابستگی به مواد مخدر و الکل

برخی مطالعات نشان می‌دهند که هورمون‌های مرتبط با استرس بد و مزمن با افزایش چربی در شکم مرتبط هستند. این امر به نوبه خود ریسک بیماری‌های مزمن و جدی نظیر دیابت را افزایش می‌دهد.


در پایان

استرس بد تاثیرات مخرب بی‌شماری بر روی زندگی شما خواهد داشت. بهترین راهکار در این زمینه، مدیریت این استرس به شیوه‌های درست است. سعی کنید از فکرهای منفی درباره اتفاقاتی که هنوز رخ نداده دوری کنید، با افراد پرانرژی معاشرت بیشتری داشته باشید و سبک زندگی سالم و ورزش را در برنامه روزانه خود قرار دهید. همچنین مثبت اندیشی را تمرین کرده و زندگی را شادتر پیش ببرید. 
آیا شما فردی استرسی هستید و در هر برهه حساس از زندگی اولین احساسی که دارید استرس است؟ برای مدیریت این استرس چه راهکاری در پیش گرفته‌اید؟ لطفا نظرات خود را با ما و دیگر مخاطبان ستاره از طریق قسمت ارسال نظرات به اشتراک بگذارید.