نیازایرانامروزه اکثر افراد، آخر هفته‌ها به فروشگاه‌های مواد غذایی رفته و سعی می‌کنند که برای یک هفته خود، خرید کرده و یخچال‌های خود را پر کنند. گاهی اوقات ممکن است بیش از حد نیاز خود میوه و سبزی بخرید پس بهتر است قبل از خرید مواد غذایی، یک لیست از مواد مورد نیاز خود تهیه کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد که از خرید مواد اضافی جلوگیری کنید. در این مقاله، قصد داریم به روش‌هایی برای نگهداری میوه و سبزیجات برای مدت زمان طولانی اشاره کنیم. همچنین شما می‌توانید در بخش خانه داری سایت ستاره نگهداری انواع مواد غذایی را بیاموزید. 
 

19 روش  برای تازه  نگهداشتن  میوه و سبزیجات به مدت طولانی

 

1. در اسرع وقت میوه‌ها و سبزیجات خود را در انبار یا یخچال بگذارید

تصور کنید که خرید خود را انجام داده اید و در حال برگشت به خانه هستید. در این هنگام ممکن است قصد کنید که توقفی داشنه باشید  اما به میوه‌ها و سبزیجات خود فکر کنید. گذاشتن این محصولات تازه، در ماشین خود اصلا فکر خوبی نخواهد بود. بنابراین، بهتر است پس از خرید از فروشگاه، مستقیما به خانه برگشته و مواد غذایی خود را جاسازی کنید. این مورد، یکی از مهم ترین  نکات در نگهداری میوه به مدت طولانی است.

2. ساقه سبزیجات را جدا کنید

ساقه‌های برگ‌دار بر روی سبزیجاتی مانند چغندر باعث جذب رطوبت از ریشه سبزیجات شده و آن ها را خشک و پژمرده می‌کند. بنابراین، قبل از ذخیره سبزیجات، ساقه آن‌ها را جدا کنید.
 

3. مواد غذایی خود را در قسمت‌های خاصی از یخچال بگذارید

معمولا قسمت‌هایی از یخچال سردتر از دیگر قسمت‌های آن است.  به ویژه، اگر دمای یخچال پایین باشد، ممکن است باعث ایجاد برفک شود. برخی از سبزیجات مانند سبزیجات مخصوص سالاد، در چنین شرایطی رطوبت بیشتری را به خود جذب کرده و زود پژمرده می‌شوند. بنابراین، برای افزایش تازگی میوه و سبزیجات خود، دقت کنید که آن‌ها را در کجای یخچال قرار می دهید.

4. غذا‌هایی که زودتر فاسد می‌شوند را در اسرع وقت مصرف کنید

با مصرف زود هنگام غذا‌های فاسد شدنی می‌توانید از فاسد شدن آن‌ها جلوگیری کنید.
 

5. جلوگیری از قهوه‌ای شدن آووکادو و سیب قاچ شده 

یک تکنیک ساده برای جلوگیری از این اتفاق این است که کمی آب‌لیمو به سیب قاچ شده‌ و یا آووکادو اضافه کنیم. این کار باعث می‌شود که آن‌ها زمان بیشتری تازه بمانند.
 

6. تازه کردن سبزیجات سالادی

گاهی با دسته‌ای از سبزیجات پژمرده مواجه میشوید، می‌توانید از روش آب سرد استفاده کنید. ابتدا، برگ‌های قهوه‌ای و پلاسیده را جدا کرده، یعد سینک ظرفشویی یا یک ظرف بزرگ را با آب سرد پر کنید و سبزیجات را به مدت حداقل بیست دقیقه درون آب بگذارید. سپس، با حوله‌های کاغذی، آن‌ها را خشک کنید.

7. یخچال خود را همیشه تمیز نگه دارید

برای جلوگیری از کپک زدگی و فاسد شدن میوه‌ها و سبزیجات، از تمیز بودن یخچال خود مطمئن شوید. نیازی نیست که هر روز یخچال خود را ضدعفونی کنید، اما یک بار در ماه، آن را با آب داغ و صابون تمیز کنید. این کار از انتقال باکتری‌ها از قفسه یخچال به مواد غذایی جلوگیری می‌کند و برای نگهداری میوه به مدت طولانی بسیار دارای اهمیت است.
 

8. مواد غذایی فاسد شده را بلافاصله دور بریزید

مواد غذایی فاسد باعث انتقال باکتری به میوه‌ها و سبزیجات می‌شوند. بنابراین، با مشاهده مواد غذایی فاسد شده، آن‌ها را بلافاصله دور بریزید.
 

9. دور نگه داشتن برخی از میوه‌ها و سبزیجات از یکدیگر 

یکی از نکات جالب درباره نگهداری میوه به مدت طولانی این است که شما باید آگاه باشید که چه میوه یا سبزیجاتی را بهتر است در کنار یکدیگر قرار ندهید. برخی از میوه هازمانی که رسیده می‌شوند، نوعی گاز به نام اتیلن را تولید می‌کنند. تماس این گاز با دیگر میوه‌ها و سبزیجات، باعث نرم شدن و لکه دار شدن و در نخایت فاسد شدن آن‌ها می‌شود.
به عنوان مثال، غذا‌هایی مانند موز، انبه و گوجه فرنگی از خود گاز اتیلن تولید می‌کنند و بهتر است این مواد، از غذا‌هایی که به اتیلن حساس هستند مانند سیب، کلم بروکلی و لوبیا سبز دور نگه داشته شوند.
 
10. روشی برای تازه نگه داشتن موز
اگر مایلید  که موز‌های شما زود برسند، آن‌ها را درون پاکت‌های کاغذی قهوه‌ای رنگ بگذارید. اما اگر دوست دارید که آن‌ها زرد و درخشان و شاداب باقی بمانند، انتهای موز‌ها را درون یک سلفون بپیچید. 

11. پیاز‌ها را درون جوراب شلواری بگذارید

برای تازه نگه داشتن پیاز می‌توانید آن را درون جوراب شلواری گذاشته و بدین طریق تا شش ماه از آن استفاده کنید! یک جفت جوراب شلواری تمیز و محکم را برداشته، یک پیاز را درون آن قرار داده، بالای آن را گره زده، و سپس یک پیاز دیگر را درون آن بگذارید. همین روند را تا آخر ادامه دهید. سپس، آن‌ها را در مکانی خشک و تاریک نگه دارید.
 

12. نگه داری قارچ درون پاکت‌های قهوه‌ای رنگ

بهتر است قارچ را در محیطی خشک نگه داری کنید. بنابراین، آن‌ها را درون پاکت‌های کاغذی قهوه‌ای رنگ گذاشته، سپس درون یخچال قرار دهید. می‌توانید روش های نگهداری قارچ؛ سرخ شده، بخارپز و آبپز را نیز در سایت های مختلف بیاموزید.
 

13. سبزیجات سالادی را درون یک ظرف همراه با یک حوله کاغذی قرار دهید

سبزیجات سالادی را شسته، خشک کرده و همراه با یک حوله کاغذی، آن‌ها را درون یک ظرف بی منفذ قرار دهید. حوله کاغذی، باعث جذب رطوبت و آب اضافی سبزیجات می‌شود.
 

14. برای نگهداری بیشتر سبزیجات برش داده شده، آن‌ها را درون آب بگذارید

اگر از نصف سبزیجات مانند هویج و زردک استفاده کردید، می‌توانید باقی مانده آن‌ها را درون یک ظرف آب ریخته و در یخچال نگه دارید. این کار باعث می‌شود که آن‌ها خشک نشوند.
 

15. شناسایی محل نگهداری میوه‌ها و سبزیجات

 میوه‌ها و سبزیجات نسبت به شرایط مختلف، واکنش های متفاوت دارند. بنابراین برای نگهداری میوه به مدت طولانی مهم است که بهترین محل را برای نگهداری آن‌ها در نظر بگیرید. برخی از سبزیجات مانند سیب زمینی و کدو را بهتر است درون آشپزخانه یا در دمای اطراف نگهداری کنید. در حالی که بیرون ماندن انواع توت‌ در طول شب، باعث خراب شدن آن‌ها می‌شود.
 

16. برای افزایش تازگی کرفس، آن را درون فویل آلومینیومی بگذارید

برای تازه نگه داشتن کرفس، هر ساقه آن را درون یک فویل آلومینیومی قرار دهید. با این کار می‌توان تا حدود ۲ هفته آن‌ها را تازه نگه داشت.

17. برای جلوگیری از جوانه زدن، سیب زمینی‌ها را همراه با سیب نگه دارید

گاز اتیلن متصاعد شده از سیب به جلوگیری از جوانه زدن سیب زمینی کمک می‌کند.
 

18. انواع توت ها را با سرکه شستشو دهید

نسبت 1 به 3 آب و سرکه را با هم ترکیب کرده و تمشک، توت فرنگی و دیگر انواع توت‌ را با آن بشویید. این کار باعث می‌شود که آن‌ها برای مدت زمان بیشتری تازه بمانند.
 

19. روش تازه نگهداشتن خیار به مدت طولانی تر

تازه ﻧﮕﻬﺪﺍشتن ﺧﯿﺎﺭ، ﻧﮕﻬﺪﺍﺭﯼ ﺁﻥ ﺩﺭ ﯾﺨﭽﺎﻝ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﻣﻌﻤﻮﻻ ﺍﮐﺜﺮ ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺍﯾﻨﮑﺎﺭ ﺭﺍ ﻣﯽ ﮐﻨﻨﺪ . ﺑﺎ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﻧﮕﻬﺪﺍﺭﯼ ﺧﯿﺎﺭ ﺩﺭ ﯾﺨﭽﺎﻝ ﭘﺲ ﺍﺯ ۴ ﯾﺎ ۵ ﺭﻭﺯ ﺷﺮﻭﻉ ﺑﻪ ﭘﻼﺳﯿﺪﻩ ﺷﺪﻥ ﻭ ﺍﺯ ﺩﺳﺖ ﺩﺍﺩﻥ ﺗﺎﺯﮔﯽ ﺧﻮﺩ ﻣﯿﮑﻨﺪ ﭘﺲ ﺍﮔﺮ ﻣﯽ ﺧﻮﺍﻫﯿﺪ ﺧﯿﺎﺭ ﺭﺍ ﺗﺎﺯﻩ ﻧﮕﻪ ﺩﺍﺭﯾﺪ، ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺩﻥ ﺧﯿﺎﺭ بتنهایی ﺩﺭ ﯾﺨﭽﺎﻝ ﻧﯿﺰ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﻧﯿﺴﺖ.ﺑﺮﺍﯼ ﺍﯾﻨﮑﻪ ﺑﺘﻮﺍﻧﯿﺪ ﺧﯿﺎﺭ ﺭﺍ ﺑﯿﺸﺘﺮ ﺍﺯ ﺯﻣﺎﻧﯽ ﮐﻪ ﻫﻤﯿﺸﻪ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻧﮕﻬﺪﺍﺭﯼ ﻣﯽ ﮐﻨﯿﺪ، ﺗﺎﺯﻩ ﻧﮕﻪ ﺩﺍﺭﯾﺪ، ﺑﻪ ﺷﻤﺎ ﭘﯿﺸﻨﻬﺎﺩ ﻣﯽ ﮐﻨﯿﻢ ﮐﻪ ﺍﺑﺘﺪﺍ ﻫﺮ ﺧﯿﺎﺭ ﺭﺍ ﺩﺭﻭﻥ ﯾﮏ ﺩﺳﺘﻤﺎﻝ ﮐﺎﻏﺬﯼ ﺑﭙﯿﭽﯿﺪ ﻭ ﺳﭙﺲ ﺧﯿﺎﺭﻫﺎﯾﯽ ﺭﺍ ﮐﻪ ﺩﺭﻭﻥ ﺩﺳﺘﻤﺎﻝ ﮐﺎﻏﺬﯼ ﭘﯿﭽﯿﺪﻩ ﺍﯾﺪ ﺭﺍ ﺩﺭﻭﻥ ﯾﮏ ﻧﺎﯾﻠﻮﻥ ﺑﮕﺬﺍﺭﯾﺪ ﻭ ﺩﺍﺧﻞ ﯾﺨﭽﺎﻝ ﺑﮕﺬﺍﺭﯾﺪ . ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﺗﺮﺗﯿﺐ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﺪﺕ ﺯﻣﺎﻥ ﻃﻮﻻﻧﯽ ﻣﯽ ﺗﻮﺍﻧﯿﺪ ﺧﯿﺎﺭ ﺭﺍ ﺗﺎﺯﻩ ﻧﮕﻪ ﺩﺍﺭﯾﺪ.
 
 
منیع: ستاره