انواع مدل‌های تجارت الکترونیک کدامند؟

تجارت الکترونیک به زبان ساده به خرید و فروش محصولات و کالاها از طریق اینترنت اطلاق می‌شود. تجارت الکترونیک بر تکنولوژی‌هایی مانند تجارت از طریق تلفن همراه، انتقال وجه به صورت الکترونیکی، مدیریت زنجیره تامین، بازاریابی اینترنتی، پردازش تراکنش‌های آنلاین، تبادل اطلاعات الکترونیکی (EDI)، سیستم‌های مدیریت موجودی و سیستم‌های جمع آوری داده‌های خودکار، متکی است.

 

انواع مدل‌های تجارت الکترونیک

چهار نوع اصلی از مدل‌های تجارت الکترونیک وجود دارد که می توانند تقریبا هر معامله ای را که بین مصرف کنندگان و کسب و کارهای اینترنتی اتفاق می افتد، توصیف کنند.

 

1. مدل تجارت الکترونیک کسب و کار به مصرف کننده (B2C):

هنگامی که یک کسب و کار یک کالا یا خدمات را به یک مصرف کننده به فروش می‌رساند (به عنوان مثال شما وقتی کالا یا محصولی از یک خرده فروش آنلاین خریداری می‌کنید).

 

2. مدل تجارت الکترونیک کسب و کار به کسب و کار (B2B):

هنگامی که یک کسب و کار یک کالا یا خدمات را به یک کسب و کار دیگر به فروش می‌رساند (به عنوان مثال یک کسب و کار یک سرویس را برای استفاده‌های تجاری به کسب و کارهای دیگر می‌فروشد)

 

3. مدل تجارت الکترونیک مصرف کننده به مصرف کننده (C2C):

هنگامی که یک مصرف کننده یک کالا یا خدمات را به مصرف کننده دیگر به می‌فروشد (به عنوان مثال شما مبلمان قدیمی خود را در سایت‌ها و اپلیکیشن‌های خرید و فروش کالاها و محصولات دست دوم بدون واسطه به مصرف کننده دیگری بفروشید).

 

4. مدل تجارت الکترونیک مصرف کننده به کسب و کار (C2B):

هنگامی که یک مصرف کننده محصولات یا خدمات خود را به یک کسب و کار یا سازمان به فروش می‌رساند (مثلا یک اینفلوئنسر در ازای گرفتن مبلغی از کسب و کار به عنوان دستمزد تبلیغات کالاهای او را در صفحه شخصی خود نمایش می‌دهد تا دنبال کنندگان و مخاطبین این اینفلوئنسر یا شخص تاثیرگذار آن کالا و یا محصول را خریداری نمایند).

منابع: https://en.wikipedia.org/wiki/E-commerce

https://www.shopify.com/encyclopedia/what-is-ecommerce