امروزه زمان آن رسیده است که کمی در مورد نحوه استفاده مردم از شبکه‌های اجتماعی و راه‌های ارتباطی یک برند یا شرکت با مردم از طریق اینگونه کانال‌های ارتباطی صحبت کنیم. آیا تا به حال توجه کرده‌اید مردم چگونه از این شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند یا حتی در چه حوزه‌هایی این شبکه‌ها را به کار نمی‌گیرند؟ شما به عنوان صاحب یک کسب و کار آیا تا به حال به استفاده از فیلم‌های ویدیویی یا تبلیغات در این شبکه‌ها فکر کرده اید؟

در دنیای اطراف ما خیلی از چیزها تغییر کرده است و اگر بخواهیم کمی بیش‌تر در این مورد صحبت کنیم، باید بگوییم این تغییرات از فیس بوک آغاز شد. سال ۲۰۱۲ سال عجیبی بود؛ در آن سال‌ها هیچ کس از قدرت و تاثیر این شبکه اجتماعی بر دنیای تجارت و خرید و فروش آگاه نبود. با این حال، امروزه فیس بوک یکی از مشهورترین و معتبرترین کمپانی‌های دنیاست که با سرعت قابل توجهی در حال رشد و بزرگ شدن است و تنها رقیبان این شرکت، گوگل و اپل هستند.موفقیت فیس بوک به عنوان یک کسب و کار ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با موفقیت آن در حیطه موبایل دارد. در سال ۲۰۱۲، موبایل و اپلیکیشن‌ها و تبلیغات مربوط به آن تنها ۱۰ درصد از درآمد فیس بوک را تشکیل می‌داد و امروزه این رقم به ۸۲ درصد رسیده است.

بزرگترین جریان های بازاریابی ســال جدید به بازاریاب ها کمک می کنند تا ارتباط بیشــتری با مصرف کننــدگان برقرار کنند و دسترسی شان را به مشتری افزایش دهند. این تاکتیک ها به مذاق هر انسانی خوش خواهد آمد و به این ترتیب، به بازاریاب ها اجازه می دهند تا کمپین ها و مکلاماتی دقیق برقرار کنند و با مشتریان خود ارتباط احساسی داشته باشند.

1. فرد تاثیرگذار مورد نظر خود را انتخاب کنید. ما هم اکنون در اوج بهره وری از بازاریابی از ســوی افراد تاثیرگذار قرار داریم.

اگرچه این افراد تاثیرگذار همیشه یکی از عناصر اصلی انــواع بازاریابی بودند، اما اوضاع در حال حاضر به شــکلی دارد پیش می رود که آنها به کارآمدترین
روش دسترسی به مشتری و مراجعه کنندگان تبدیل شده اند. و این موضوع به ویژه در شبکه های اجتماعی صادق است. بازاریابی به وسیله افراد تاثیرگذار به برندها این فرصت را می دهد تا نوعی بازاریابی دهان به دهان ایجاد کنند؛ آن هم به ویژه از سوی افرادی که مخاطبان خاص خود را داشته و مورد تحسین آنها قرار دارند. این شخصیت های تاثیرگذار موقعیت های زیادی در اختیار بازاریاب ها قرار می دهند. زمانی که این افراد تاثیرگذار به درستی و به شکلی موثر مورد استفاده قرار بگیرند، روشی عالی برای ایجاد مخاطب و مشتری بیشتر به حساب می آید.

2. لایو اســتریمینگ (پخش زنده) و داستان سرایی تصویری را تجربه کنید.

فایل های ویدئویی به ســرعت با مخاطب ارتباط برقرار می کنند و احســاس و پیام فرستنده را خیلی ســریع به گیرنده منتقل می کنند. همچنین خیلی بیشــتر از متن در ذهن مخاطب باقی می مانند. ویدئوهای پخش زنده یا لایو اســتریمینگ به شــما اجازه می دهد تا این کار را به سادگی انجام دهید. سایت های اشتراک گذاری فایل های ویدئویی مانند یوتیوب را در نظر بگیرید؛ مخاطبان این شبکه از ماه مارس سال ۲۰۱۴ حدود ۴۰ درصد افزایش پیــدا کرده اند و در حال حاضر یک میلیارد نفر به طور مرتب از یوتیوب اســتفاده می کنند. فیس بوک خیلی زود با ایجــاد امکان پخش ویدئوی آنلاین در ماه آوریل ســال گذشته، این جریان را به کار گرفت. این ابزار به هرکسی این امکان را می داد که به ســادگی بتواند از امکان پخش زنده اســتفاده کند. در ماه اکتبر کمپینی از طریق فیس بوک ایجاد شد که به وســیله یک گوشی تلفن همراه و قابلیت جدید فیس بوک، یعنی لایو اســتریمینگ، محتوای جالبی تولید و پخش شد. این کمپین بســیار تاثیرگذار بود و به همه مردم آموزش می داد که چطور هر کسی می تواند با استفاده از این برنامه، محتوای جالب و تاثیرگذاری ایجاد کند.

3. برای محتوای موجود در شبکه اجتماعیتان تاریخ انقضا قائل شوید.

طرفداران اســنپ چت می دانند که ارسال پیام های خودمخرب زمان دار جذابیت های خاص خود را دارد. دامنه توجه کوتاه نسل زد تولید محتوای اجتماعی زمــان دار را توجیه می کند. عنصر »فوریت« در میان تمام نوتیفیکیشــن های شبکه های مختلف اجتماعی خودنمایی و توجه کاربر را به خود جلب می کند.
قانون ساده ای در پس این موضوع وجود دارد:
یا الان نگاه کن، یا هیچ وقت! اگرچه این موضوع باعث رقابتی جلوه کردن و اصالت بخشیدن به پیام تبلیغاتی می شود، اما اســتفاده از آن ممکن است برای بازاریاب ها مشکل باشد. برندهایی که توانسته اند از این موضوع به نفع خود بهره ببرند، متوجه شده اند که سود زیادی در آن هست. شخصی سازی را به اولویت تبدیل کنید.

4. حجم تبلیغــات روزانــه ای که در دســترس مخاطبان قرار می گیرد،

باعث شــده که آنها نســبت به این آگهی ها حســاس شــوند، آنها را نخوانند، پاک کنند یا حتی جلوی ورودشــان را نیز بگیرنــد, هدف گیری مخاطبان به صورت شــخصی روشی است که بازاریاب ها می توانند به وسیله آن در میان سیل تبلیغات بهتر دیده شوند. بــرای اینکــه به عنــوان یــک بازاریــاب توجه مصرف کنندگان را به خود جلب کنید، باید با محتوایی شخصی سازی شده و مرتبط به سوی مشتری بروید. این یعنی اســتفاده از تاکتیک های بازاریابی ای که دقیقا به خواسته ها و افکار مشتریان می پردازد. بررسی عادات خرید، علایق و تاریخچه سفارش های مشــتری نکته ای کلیدی در تولید اســتراتژی های بازاریابی شخصی سازی شده برای مشتریان است.

5. بازاریابی را به شــکلی اتوماتیک انجام دهید.

اتوماتیک سازی بازاریابی با نرخ رو به رشدی در حال افزایش است. در حال حاضر ۷۱ درصد از شرکت ها در حال اســتفاده از این تکنولوژی هستند.
همانطور که از اســمش پیداســت، اتوماتیک سازی بازاریابی یعنی اســتفاده از پلت فورم های بازاریابی طراحی شــده برای انجام کارهای تکراری به صورت اتوماتیک. این مجموعه ابزار شامل راه حل هایی برای بازاریابی ایمیلی، بازاریابی شــبکه های اجتماعی، پیامکی و تبلیغات دیجیتالی می شود. اپلیکیشــن هایی ماننــد Marketo و Hubspot هوشــمندتر و ارزانتر شــده اند. بــه همین خاطر می تــوان آنها را یکی از ابزارهــای واجب در مقوله بازاریابی نامیــد.
در حقیقت، ۹۱ درصد از موفقترین بازاریاب ها موافقند که اتوماتیک سازی بازاریابی در موفقیت کلی کانال های بازاریابیشان بی تاثیر نبوده است.

فیس بوک، به عنوان یک شبکه اجتماعی به خوبی توانسته اند یا تغییر رویه کاربران خود، از اپیلیکیشن مختص به دسکتاپ و کامپیوتر، به موبایل تغییر وضعیت دهد و از این طریق درآمد بزرگی را برای این شرکت به ارمغان آورد. این موفقیت هم چنین به فیس بوک این امکان را داده است که بزرگ و بزرگ‌تر شده تا جایی که اپلیکیشن‌های دیگر مانند اینستاگرام را خریداری کرده و به تولید محصولات جدید مانند مسنجر بپردازد.

فیس بوک در هیچ زمانی مانند زمان حال بزرگ و معتبر نبوده است. این شرکت با هوشمندی و ذکاوت در حال تولید و ارتقا شبکه‌های ارتباط جمعی می‌باشد. بنابراین، برای شما نیز باید حایز اهمیت باشد که مخاطبانتان را که از طریق فیس بوک، اینستاگرام یا سایر شبکه‌های ارتباط جمعی با شما در ارتباط هستند، بشناسید. در واقع آن‌ها همه جا هستند و شما باید بدانید چگونه می‌توانید از امکانات فیس بوک یا سایر شبکه‌های اجتماعی برای ارتباط با آن‌ها استفاده کنید.

افراد هر روز با هزاران پیام بازاریابی رو برو می شوند که این تراکم بالای پیام های ارسالی در بازاریابی سبب می شود بیشتر تلاش ها و تبلیغات برای برقراری ارتباط ناکام بماند و به آنها هیچ توجهی نشود.

بیشتر مردم تبلیغاتی را که در تلویزیون یا مجله می بینند را دقیقا به یاد نمی آورند و به ندرت یکی از آنها را به یاد می آورند . بسیاری از افراد تبلیغاتی را به یاد می آورند که فعالانه آن ها را به پاسخ گویی ترغیب کند.

این فعالیت ساده اهمیت قدرت متوقف کردن را آشکار می سازد پس برای اینکه تبلیغات شما دیده شود باید قدرت متوقف کردن داشته باشد تا افراد زیادی به محصول شما فکر کنند و آن را در خاطر نگه دارند.

 

هفت اصل می تواند یک آگهی تبلیغی یا هر ارتباط بازاریابی را به یک متوقف ساز واقعی تبدیل کندکه این هفت اصل عبارتند از :

1 - تبلیغ برای جذب مشتری باید درون مایه ای ذاتی داشته باشد

اگر تبلیغی را که مخاطب آن بزرگسالان هستند نظر کودکان را جلب کند ، معلوم می شود که از اصل قوی در ساخت این تبلیغ پیروی شده است.

2 - تبلیغ باید مخاطبان را به مشارکت و همکاری وادارد

یک آگهی، باقدرت متوقف سازی، اجازه نمی دهد مخاطب نقش منفعلی داشته باشد و مردم را به انجام دادن فعالیتی مانند رفتن به فروشگاه، یا قهقهه زدن و یا صرفاً به فکر چیزی افتادن می کشاند.

3 - تبلیغ باید واکنشی احساسی برانگیزد

 

تبلیغ باید دارای نیازهای بنیادی آدمی وبرانگیختن احساسات افراد باشد حتی اگر جذابیت شما از نوع عقلانی باشد.

 

4 - تبلیغ باید موجب تحریک کنجکاوی شود

تبلیغ باید مخاطبان را به بررسی بیشتر وادارد و آنها طالب شوند که بیشتر بدانندو به دنبال اطلاعات بیشتری باشند.

5 - تبلیغ باید موجب شگفتی مخاطبان گردد

تبلیغ باید دارای عنوانی تکان دهنده، تصویری غیرمنتظره، ویترینی عجیب در فروشگاه ، ترفندی غیرعادی در افتتاحیه ی عرضه ی محصولات باشد تا مخاطب را شگفت زده کند و به تحیر وا دارد.

6 - تبلیغ باید موجب انتقال اطلاعات بدیهی شود

چنانچه پیش از این در بخش موفقیت در نمناک گفتیم تبلیغ باید خلاقانه باشد تا بتواند راهی برای بیان یا دیدن یک چیز ایجاد کند تا آن به امری غیرمنتظره تبدیل شود. اگر تبلیغ را به شکل بدیهی انجام دهید ، توجه کسی را جلب نمی کند و سبب می شود تبلیغ شما نادیده انگاشته شود.

7- تبلیغ باید از قواعد و شخصیت محصول فراتر رود

محصول باید برجسته و خارج از الگوهای رایج و بسیار متمایز از آن چیزی باشد که مشتریان درباره ی مقوله ی محصول شما انتظار دارند.مثلا برای بازاریابی خدمات نظافت ادارات ، تبلیغات صفحات زرد را بخرید و آگهی هایی تهیه کنید و فهرست قیمت خود و نظر مثبت و رضایت آمیز مراجعه تان را در آن بگنجانید و سپس برای مشتریان احتمالی تان با پست ، اسفنجی بفرستید که یک طرف آن دارای نام و شماره تلفن شما و طرف دیگر آن این نوشته باشد که :این اسفنج به دردتان می خورد حتی اگر هنوز معتقدید که بدون کمک ما باید به نظافت بپردازید.برای تبلیغی که داستان شگفت انگیزی داشته باشد و از الگوهای مرسوم تجاوز کند و غیرمنتظره باشد، شما به خلاقیت احتیاج دارید.

 

چهار روند اصلی وجود دارد که آینده شبکه‌های ارتباط جمعی را تعیین می‌کند:

1) کانال‌های ارتباطی جدیدیکی از جدیدترین تغییرات فیس بوک، ایجاد پیام رسان فیس بوک است. این ابزار، به همراه دیگر شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام  و واتس آپ بستر خوبی را برای ایجاد کانال‌های ارتباطی جدید فراهم می‌کند.

بار دیگر به سال ۲۰۱۲ برمی‌گردیم، در آن سال سه شبکه بزرگ اجتماعی فیس بوک، توییتر و لینکدین بود . یک شرکت تنها نیاز داشت در این شبکه‌های اجتماعی که همه بر روی کامپیوتر اجرا می‌شوند با مخاطب در ارتباط باشد. هدف اصلی نیز این بود که شما بتوانید فالورهای بیش‌تری جمع کرده و برای مطالبی که انتشار می‌دهید، مخاطبان علاقه مند داشته باشید.

امروزه اگر چه مخاطبان شما ممکن است در این سه شبکه حضور داشته باشند، اما شبکه‌های ارتباط جمعی دیگری نیز وجود دارند که شما نباید از آن غافل شوید. در واقع، شما باید مخاطبان خود را بشناسید و سپس با توجه به خصوصیات مخاطبانتان به دنبال کانال ارتباطی موثر و کارآمد باشید.

برای این که به این هدف دست یابید، نیاز به مدیریت شبکه‌های ارتباط جمعی دارید. شما نیاز دارید در قدم اول مشتریان و بازار هدف خود را شناسایی کنید و متناسب با آن کانال ارتباطیتان را انتخاب کنید. اگر چه ممکن است شبکه‌های اجتماعی سابق همچنان مویر و کارآمد باشند، اما نباید از شبکه‌های اجتماعی جدید غافل شد.

پس از انتخاب کانال ارتباطی، باید ویژگی‌های آن شبکه را به خوبی شناخته و به دنبال انتشار محتواهای متناسب باشید. این بدان معنیست که بازاریابان شبکه‌های اجتماعی باید در امر تبلیغات، ساخت ویدیو، ربات‌های پیام رسان و بسیاری از موارد دیگر خبره باشند. نکته مهم‌تر این که شما نباید سعی کنید از این شبکه‌های اجتماعی به عنوان کانال‌های توزیع کالا استفاده کنید. استراتژی درست آن است که شما بتوانید از این طریق توجه مخاطبان خود را جلب کرده و محتواهایی به اشتراک بگذارید که مخاطبانتان را به مشتریانتان تبدیل کند.

2) فیلم و ویدیوهمه ما امروزه به کمک بسته‌های داده خطوط تلفن همراهمان یا مودم‌های اینترنت، یک کامپیوتر فوق سریع در جیب‌هایمان داریم که از انتشار یا تماشای فیلم‌های ویدئویی را برایمان راحت و هموار کرده است. همین تغییرات سبب شده است که امروزه فیلم‌های ویدیویی از رایج‌ترین محتواهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام و فیس بوک باشد.

این تغییرات دنیای تبلیغات و بازاریابی را نیز دچار تغییر و دگرگونی کرده است. اگر شرکت شما هنوز برای تبلیغات محصولات خود ویدیوهای کوتاه نساخته است، بدون شک اشتباه بزرگی را مرتکب شده است. با این حال، این کار محدودیت‌ها و قوانین خاص خود را دارد و کارآسانی نیست. اگر در این باره درست عمل نکنید، حتی ممکن است به برند خود لطمه وارد کنید، بنابراین حتما از افراد متخصص کمک بگیرید.

ویدیوها باید بخشی از تمام کمپین‌های تبلیغات و بازاریابی شما باشد. این ویدیوها می‌تواند بر اساس سلیقه مخاطبانتان به صورت زنده یا ضبط شده پخش شود. ساده‌ترین راه برای تولید ویدیوی مرتبط آنست که از خود در مورد بخش‌های اساسی ویدیویتان سوال کنید. سپس، پس از انتشار هر ویدیو به بازخوردها و تعداد بازدیدهای آن توجه کنید تا بتوانید اشکالات کار خود را رفع کنید.

3) موبایل امروزه تقریبا همه افراد در جیب‌های خود گوشی‌های هوشمند دارند. Wifi همه جا هست و اینترنت نسل چهارم دسترسی به اینترنت را ساده تر از قبل کرده است. بنابراین، دسترسی به محتواهای منتشر شده در شبکه‌ها و کانال‌های اجتماعی نیز از قبل بسیار راحت‌تر است. از تمامی این موارد می‌توان نتیجه گرفت امروزه اکثر مردم تمایل دارند تا حد امکان تمام کارهای خود را از طریق موبایل انجام دهند. آمار نیز موید این مطلب است: امروزه بیش از ۸۰ درصد از کاربران شبکه‌های اجتماعی از موبایل استفاده می‌کنند. در بعضی نقاط جهان برخی کاربران تنها از موبایل برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند. آیا تا به حال به برقراری ارتباط با این دسته از کاربران فکر کرده‌اید؟

جواب ساده و کوتاه است: موبایل و کاربران آن باید یکی از مهم‌ترین مواردی باشد که در استراتژی‌های بازاریابی خود لحاظ می‌کنید. مخاطبان شما دیگر علاقه ای به استفاده از کامپیوتر برای انجام بسیاری از کارهای خود ندارند و حتی نسبت به ظاهر صفحات وب نیز حساس هستند.

فیس بوک در این مورد نیز راه چاره‌ای اندیشیده است و Lead Ads را ایجاد کرده است. این ابزار، محتواهای شما را در فیس بوک یا ایسنتاگرام به مشتری نمایش داده و به شما اجازه می‌دهد فرمت و ظاهر محتواها را طبق سلیقه خود تنظیم کنید. این ابزار در واقع به معنای ارتباط مستقیم شما با مشتریست و بدون شک می‌توانید تاثیرگذارتر از روش‌های دیگر مانند ارسال ایمیل‌های گروهی باشد.

4) تبلیغات اجتماعی  بیش‌تر مردم موافق این امر هستند که باید در استراتژی‌های بازاریابی جدید از فیلم‌های ویدیویی و موبایل استفاده کرد. اما سوالی که باید پاسخ داد اینست که آیا باید از تبلیغات نیز استفاده کرد؟ پاسخ مثبت است.

نکته اول اینست که شما نباید بیش از حد و در هر کمپین برای محصول خود تبلیغ کنید. با این حال اگر نتوانید به صورت موثر از شبکه‌های اجتماعی برای مطرح کردن برند خود استفاده کنید، رقابت را واگذار کرده‌اید.مطلب دیگر این که شما نیاز به بودجه‌های کلان برای تبلیغات ندارید و می‌توانید تبلیغات را کاملا متناسب با بودجه خود کم یا زیاد کنید. برای تبلیغات به دنبال کانال ارتباطی مناسب باشید تا بتوانید بیش‌ترین ارتباط را با مخاطب داشته باشید. فیس بوک و Linked In می‌توانند شبکه‌های مناسبی باشند‌. فراموش نکنید تبلیغات نباید صرفا بخشی از کمپین شما برای ارتباط با مردم باشد، بلکه باید در تمام تصمیم گیری‌ها به آن توجه کنید. تبلیغاتتان باید با محصولات و محتواهایی که منتشر کرده اید در ارتباط باشد تا هم کسل کننده نباشد هم بر روی مشتری تاثیر خود را بگذارد.