قلیان می تواند دهها برابر مضرتر و مخرب تر از سیگار باشد و آسیب های زیادی به افرادی که آن را استعمال می کنند داشته باشد سعی کنید از دودکردن قلیان بپرهیزید.

قلیان کشیدن رفتار غلطی است که امروزه بین جوانان بسیار باب شده است. از جمله عوارض قلیان کشیدن می‌توان به زمینه سازی ابتلا به انواع سرطان‌‌ها و بیماری‌های دستگاه گوارشی مانند آسم و برونشیت اشاره کرد.

اخیراً مصرف قلیان رواج بسیاری یافته و در بین همه اقشار جامعه، به ویژه جوانان به عنوان وسیله‌ای مرسوم قلمداد می‌شود. قلیان پای ثابت جمع‌های دوستانه و محافل مختلف قرار گرفته و بازار قهوه‌خانه‌ها را حسابی داغ کرده است.

روزانه بیش از 100 میلیون نفر در کره خاکی به مصرف قلیان می‌پردازند. این وسیله در آمریکا بیشتر در بین دانشجویان رواج دارد. علاوه بر آن، به گزارش مرکز «کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا» در سال 2010 تقریبا یک نفر از هر 5 دانش‌آموز دبیرستانی در این کشور به صورت مستمر قلیان مصرف کرده است.

مصرف قلیان منحصر به گروه سنی، طبقه اجتماعی، زمان و مکان خاصی نمی‌شود و تبعات آن متوجه شمار بسیاری از افراد است.

از جمله مهمترین مضرات دود قلیان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سرطان (لثه، ریه، معده و حنجره)
از کارافتادگی کامل ریه
ناباروری
کاهش وزن نوزاد در زنان باردار

تمامی موارد بالا برای افرادی که صرفاً در معرض دود قلیان قرا می‌گیرند (دود دست دوم) نیز صادق است.

اخیراً این موضوع بیش از پیش مورد تایید قرار گرفته است که مصرف قلیان می‌تواند باعث بروز بیماری‌هایی مثل سل، آنفلوآنزا، هپاتیت شود.

محققان بر این باورند، شیلنگ آلوده قلیان عامل مهمی در انتقال بیماری‌ها محسوب می‌شود. از میان پنج نوع هپاتیت کشف شده، نوع آ و ب را می‌توان مستقیماً به مصرف قلیان ربط داد.

سرآخر بهتر است بگوییم این عقیده که قلیان می‌تواند به عنوان جایگزین مناسب سیگار مورد استفاده قرار گیرد، اساساً اشتباه است. تنباکوی قلیان درست به اندازه توتون سیگار حاوی مواد سمی است، با این تفاوت که هر یک سر قلیان (مصرف حدود یک ساعت) که تقریباً با 200 کام همراه است، 150 برابر هر سیگار دود وارد ریه‌ها می‌کند. در واقع هر یک ساعت مصرف قلیان معادل مصرف 100 نخ سیگار است. از طرفی، قلیان 25 برابر سیگار قطران دارد!

نیاز ایران |  قلیان وسیله‌ای است که به وسیله آن تنباکو می‌کشند و عمدتا در خاورمیانه و برخی از کشورهای آسیایی متداول است. این وسیله زغال در سر و آب در کف دارد و به استعمال دود حاصله قلیان کشیدن می‌گویند. اما همین دود بسیار مضر و خطرناک است و همراه خود هزاران ماده سمی و سرطان‌زا دارد.


عوارض قلیان کشیدن

۱- ابتلا به آسم از جمله عوارض قلیان کشیدن

با توجه به حجم دود بالایی که در اثر قلیان کشیدن وارد ریه‌ها و دستگاه تنفسی می‌شود، می‌تواند به نایژه‌ها و مژک‌های داخل ریه‌ها آسیب برساند و آنها را حساس کند و در نتیجه سبب آسم و مشکلات تنفسی شود. کودکان و نوزادانی که در معرض دود قلیان باشند هم به احتمال بیشتری دچار آسم و ذات الریه می‌شوند.

۲- سیگار و قلیان کشیدن و ابتلا به سرطان

از آنجایی که دود قلیان منوکسید بالایی دارد می‌تواند موجب سرطان شود و افراد قلیانی دارای  آنتی ژن کارسینوامبریونیک بیشتری در سرم خونی هستند که می‌تواند تومور ایجاد کند. معمولا سرطان مری، دهان، پانکراس و ریه با کشیدن قلیان و سیگار ارتباط مستقیم دارد.

۳- کاهش میزان اکسیژن خون

بالا بودن میزان منوکسید کردن در دود قلیان موجب می‌شود که با هموگلوبین‌ها اتصال پیدا کرده و خون کمتر بتواند اکسیژن را به اندام‌ها منتقل و در نتیجه می‌تواند زمینه ساز دامنه‌ای از بیماری‌ها مانند سکته شود.

۴- افزایش بیماری‌های عفونی

با توجه به اینکه در تهبه قلیان بهداشت چندانی رعایت نشده و حتی آب ته قلیان برای مشتریان مختلف عوض نمی‌شود، همین می‌تواند عامل انتقال و انتشار عفونت در میان افراد مختلف شود.

۵- مشکلات ریوی از عوارض قلیان کشیدن

به دلیل استنشاق زیاد منوکسید کربن؛ افراد قلیانی بیماری‌های تنفسی و ریوی بیشتری را دچار خواهند شد و عموما با گلودرد، خس خس سینه، گرفتگی گلو و ... روبرو هستند. قلیان کشیدن می‌تواند بیماری‌های ریوی مزمن مانند سل و برونشیت را نیز افزایش بخشد.

۶- تاثیر قلیان کشیدن بر باروری مردان

بر اساس تحقیقات میزان تحرک و کیفیت اسپرم در میان مردان سیگاری بسیار پایین‌تر از افراد عادی است و با توجه به اینکه قلیان به مراتب خطرناک‌تر و مضرتر از سیگار است، در نتیجه مصرف آن می‌تواند بر روی کیفیت نطفه مردان و قابلیت باروری آنها تاثیر بگذارد.

۷- تاثیر قلیان کشیدن در باروری و بارداری زنان

قلیان کشیدن بر روی باروری زنان نیز تاثیرات منفی خواهد گذاشت و می‌تواند موجب سقط و ناباروری و یا ایجاد مشکلاتی برای سلامت رحم شود. ضمن اینکه یائسگی و پوکی استخوان نیز با مصرف قلیان و سیگار ارتباط مستقیم دارد. تخمک زنان قلیانی باروری کمتری دارد و می‌تواند بر قدرت باروری آنها تاثیر منفی بگذارد. زنانی که قلیانی هستند و یا سیگار می‌کشند احتمالا دیرتر بارور می‌شوند و به همین دلیل توصیه می‌شود که یکسال قبل از اقدام به بارداری استعمال دخانیات هم توسط مادر و هم پدر قطع شود.

  • حتی در هنگام زایمان عوارض ناشی از قلیان کشیدن می‌تواند موجب شود که به جنین استرس بیشتری وارد شده و جنین نسبت به انقباضات رحم تحمل کمتری داشته باشد.
  • با توجه به امکان اثرات منفی قلیان کشیدن بر جنین، معمولا فرزندان زنان قلیانی کم وزن‌تر هستند و چنین نوزادانی برای ابتلا به بیماری‌های تنفسی مستعدتر هستند.

۸- اختلال در بهبود زخم‌ها

افرادی که قلیان و سیگار می‌کشند یا در معرض دود آن قرار دارند در زمینه بهبود زخم‌هایشان بیشتر دچار مشکل خواهند شد. همچنین زخم‌های گوارشی در اثر مصرف دخانیات به تاخیر می‌افتد.

۹- عامل بیماری ام اس

یکی از عوامل ابتلا به ام اس مصرف قلیان تشخیص داده شده است و برای مبارزه با شیوع بالای این بیماری که خصوصا در میان جوانان بسیار در حال افزایش است باید استعمال مواد مخدر و قلیان را کم کرد.


عوارض قلیان میوه‌ای

گاهی به جای تنباکوی برگ در روی زغال تنباکوی میوه‌ای قرار می‌دهند که اثرات مضر آن به مراتب بالاتر از قلیان معمولی است و به تمام کسانی که دود آن را استشمام می‌کنند، می‌تواند آسیب برساند. قلیان کشیدن یکی از عامل‌های اصلی سرطان دهان، حنجره، کبد و روده است.

اسانس‌هایی که در توتون تنباکوی میوه‌ای استفاده می‌شوند، حاوی فلزات و عناصر سنگینی مانند آرسنیک و سرب هستند که در مجاورت حرارت آزاد می‌شوند و می‌توانند زمینه ساز بسیاری از بیماری‌های خطرناک قلبی و عروقی بشوند.

سخن آخر در مورد عوارض قلیان کشیدن

به طور کلی مضرات و عوارض اصلی قلیان کشیدن را می‌توان در این موارد دسته بندی کرد:

  • سرطان

  • از کار افتادن ریه‌ها

  • ناباروری و کم باروری

  • تاثیر بر روی جنین و نوزاد

  • بروز بیماری‌هایی مانند سل و برونشیت و هپاتیت

  • عامل انتقال بیماری‌های عفونی

تصور عموم بر این است که وجود آب در قلیان باعث می‌شود که دود آن تصفیه شده و تمام مواد سمی آن گرفته شود، اما این تفکر کاملا اشتباه است و وجود آب تاثیری در کاهش مضرات و عوارض قلیان کشیدن ندارد.مصرف قلیان چندین برابر خطرناک‌تر از سیگار کشیدن است و یک ساعت قلیان کشیدن معادل هفتصد پک است. علاوه بر این مصرف قلیان می‌تواند زمینه مصرف سایر مواد مخدر را نیز فراهم کرده و فرد را به مصرف سایر دخانیات سوق دهد. با این وجود این روزها قلیان کشیدن جوانان در قهوه خانه‌ها و کافه‌ها بسیار زیاد به چشم می‌خورد و به نوعی تبدیل به یک تفریح شده است.