شما ممکن است گمان کنید که زبان اصلی شرکت یا مجموعه شما زبان فارسی است، اما اشتباه می کنید. بیشترین زبانی که به آن زبان صحبت می‌شود، آنی نیست که با کمک آن صحبت می کنید.
اولین زبانی که نیاز به یادگیری آن داریم  زبان بدن است و شما نیاز دارید توجه بیشتری به آن بکنید.
پس باید بدانیم زبان بدن چیست؟ زبان بدن یا تنگفت به مجموعه ی رفتارهای غیرکلامی و فیزیکی اطلاق می شود که در آن فرد بدون صحبت کردن قادر به انتقال پیام و برقراری ارتباط با دیگران است. یادگیری تکنیک‌های زبان بدن باعث می شود که ما در ارتباطات غیر کلامی خود که بخش عمده‌ای از ارتباطات ما را تشکیل می‌دهند توانمندتر شویم و با استفاده بهینه از این تکنیک های زبان بدن می توانیم در ارتباطات و مذاکرات خود بهتر بدرخشیم. 

اهمیت یادگیری زبان بدن چیست؟

زبان بدن یا Body Language یکی از اجزای ارتباطات غیر کلامی است که در برقراری ارتباطات روزمره ما جایگاه بسیار پررنگی دارد.
زبان بدن در متن زندگی ما قرار دارد، از ارتباطلات روزانه ی ساده تا مذاکرات پیشرفته زبان بدن نتایجی که ما به دست می آوریم را تحت تاثیر قرار می دهد.
ما می توانیم با یادگیری زبان پیام های بهتری را در روابط کاری و اجتماعی خود ارسال و دریافت کنیم، به بیان بهتر وقتی زبان بدن را یاد می گیریم می توانیم کنترل بیشتری روی پیامی که می خواهیم ارسال کنیم داشته باشیم و پیام ها و رفتارهای دیگران را بهتر شناسایی کنیم.
برای مثال می توانیم با یادگیری این اصول و قواعد در هنگام صحبت با تکنیک های زبان بدن کلام خود را تایید کنیم که این کار در اثر بخشی کلام ما تاثیرگذار است.

 

آنچه بیان می کنید چندان مهم نیست

در هر دیدار شما قبل از اینکه سخنی بگویید یا حرفی بشنوید رفتار و حالات طرف مقابل رو می بینید. هنگامی که در یک جمع برای اولین بار فردی را ملاقات می کنیم درباره دوستی یا دشمنی آنها یا احتمال صمیمی شدن با آنها را از روی آنچه می بینیم قضاوت می کنیم. امروزه بیشتر محققان این حوزه بر این امر توافق نظر دارند که واژه ها و کلمات عمدتا برای انتقال اطلاعات هستند در حالیکه زبان بدن برای ارائه نگرش های شخصی است که در برخی موارد نیز از آن به عنوان جانشین پیام های شفاهی استفاده می شود. به عنوان مثال یک زن می تواند با نفوذ نگاهش نگاهی به مرد بیاندازد که او را قبض روح کند؟
شخص ماهر با گوش دادن به صدای افراد باید بتواند تشخیص دهد که او چه حرکتی می خواهد انجام دهد و حتی با مشاهده حرکات شخص، زبانی که می خواهد با آن صحبت کند را پیش بینی نماید.

 
نیاز ایران|  در زمان ارتباط با دیگران، مغز به طور خودکار برای انتقال افکار و احساسات، دست‌ها را درگیر ارتباط و گفتگو می‌کند، بدون اینکه حتی متوجه آن شوید. بدین ترتیب، زبان بدن دست ها، چیزی که نمی‌توانید با کلمات بیان کنید را نشان می دهند. آشنایی با زبان بدن، عاملی مهم در موفقیت هر رابطه است. در ادامه، ۱۳ مورد از رایج‌ترین حرکات زبان بدن دست ها را به شما معرفی خواهیم کرد.


۱. احساس با دست

نحوه لمس دیگران، نشان دهنده احساس شما نسبت به آن‌ها است. زمانی که با کف دست به طور کامل، آن‌ها را لمس کنید، نشان دهنده محبت، آشنایی و علاقه است. لمس دیگران، فقط با نوک انگشتان به معنای علاقه کمتر، یا حتی کمی رنجش است. زمانی که فردی شما را لمس کند، اگر دست هایش گرم باشند، بدین معنی است که وی تقریبا آسوده و راحت است. دست‌های سرد و مرطوب نشان می‌دهند که فرد عصبی و هیجان زده است. البته نه لزوما به خاطر شما، شاید تحت تاثیر شرایط و محیط قرار گرفته باشد. 
 

۲. کف دست رو به بالا

معمولا باز بودن کف دست تأثیری مثبت بر روی افراد دارد. این حرکت در زمان عقد یک قرارداد یا جبران یک موضوع، موثر است. باز بودن کف دست‌ها به همراه بازو‌های کشیده به معنای پذیرش، صراحت و اعتماد است. این حرکت اگر با تکان شانه‌ها همراه باشد، می‌تواند به معنای تسلیم یا اقرار به ضعف باشد. انگار که بگویید، "بی اطلاع هستم."
 

۳. کف دست رو به پایین

این حرکت به معنای اعتماد به نفس بوده و نشان می‌دهد که شما کار خود را بلد هستید. اما به معنای سخت گیری و عدم انعطاف نیز هست. کف دست رو به پایین با انگشتان صاف نشان دهنده حس قدرت، حتی سلطه یا مبارزه طلبی است. اگر فردی با این حالت با شما در حال صحبت باشد، این بدان معنی است که او تصمیم خود را عوض نخواهد کرد و احتمالا شما باید روش خود را تغییر دهید. اگر این حرکت با ضربه رو به پایین همراه باشد، نشان دهنده مخالفت شدید است.
 

۴. قرار گرفتن دست‌ها در پشت

زبان بدن دست ها در این حالت، معمولا نشان دهنده میزانی از اعتماد به نفس است؛ زیرا قسمت بالا تنه در معرض دید قرار می‌گیرد. این حالت را اغلب می‌توان در مردان دید. اگرچه همیشه بهتر است دست‌ها نشان داده شوند، اما این حالت احتمالا استثنای بر قاعده است اگر نتوانید اعتماد به نفس‌تان را از طریق دست‌ها نشان دهید. برای بسیاری از افراد، این حالت دست باعث می‌شود زمانی که دیگران به آن‌ها نگاه کنند، احساس خوبی نداشته باشند. انگار که برهنه هستند.
 

۵. گره کردن مشت

گره کردن مشت معمولا اشاره به عزم راسخ دارد. مثلا زمانی که فرد، خود را برای بازی فوتبال یا مشت زنی آماده می‌کند. این وضیعت می‌تواند حالتی از سرکشی را نشان دهد. گره کردن مشت به طوری که شست‌ در آن جمع شده باشد، نشان دهنده ناراحتی است. این شخص مضطرب است و سعی دارد خودش را خشن نشان دهد.
 

۶. قرار دادن دست‌ها بر روی قلب

زبان بدن دست ها در این حالت نشان می‌دهد که فرد تمایل دارد باور یا پذیرفته شود. اگرچه این حالت ممکن است نشان دهنده خلوص نیت در ارتباط باشد، اما لزوما به معنای صداقت نیست. این فقط به این معنی است که «می خواهم من را باور داشته باشی (چه حرف من راست باشد یا نباشد)». بدین معنی که «آنچه که می‌گویم از صمیم قلب است».
 

۷. تکان دادن دست به شکل ساطور

این حرکت دست نشان دهنده تأکید و معمولا آمرانه و دیکتاتور منش است. این حالت نشان می‌دهد که فرد تصمیم خود را گرفته است و احتمالا آن را تغییر نخواهد داد. اغلب از این حالت می‌توان برای طرح مطلب استفاده کرد. به عنوان مثال، از  این حرکت می توان برای تفکیک یک ایده به دو مقوله جدا استفاده کرد. اگر از این ژست استفاده می‌کنید، سعی کنید بیش از حد خشن و پرخاشگر به نظر نرسید.
 

۸. اشاره کردن با انگشت

اشاره با انگشت به سمت یک شخص در زمان صحبت، ژستی آمرانه و دیکتاتور منش است. افراد زمانی این کار را انجام می‌دهند که بخواهند خود را با ابهت نشان دهند؛ از جمله والدین که آنرا برای کودکان خود و معلمان برای دانش آموزان شیطان به کار می‌برند. روشی که برای نشان دادن عصبانیت مناسب است.
اگر از این ژست برای فردی به سن و سال خود استفاده کنید، نشان دهنده تکبر و غرور است. حرکتی بحث برانگیز، تهاجمی و توهین آمیز. حالت شدیدتر آن ضربه زدن با انگشت است. در هر صورت، اشاره کردن به دیگران رفتاری بی ادبانه قلمداد می‌شود. بهتر است با کل دست خود به دیگران اشاره کنید. با این حال، اشاره کردن از روی شوخی و به همراه چشمک نشان دهنده تایید یا تصدیق است.
اشاره کردن با انگشت در هوا می‌تواند به اهمیت جملات شما بیفزاید. در این صورت، افراد، اعتماد به نفس و قدرت شما را باور خواهند کرد. دقت کنید که چطور سیاستمداران و واعظان از این حرکت در سخنرانی‌های خود استفاده می‌کنند.
 

۹. مالش دست‌ها به یکدیگر

مالش دست‌ها به یکدیگر دز زبان بدن دست ها، نشان دهنده پیش نگری یا انتظار وقوع چیزی است. همیشه به یاد داشته باشید که حرکات مالشی برای از بین بردن استرس استفاده می‌شوند و هیجان زدگی زیاد برای به وقوع پیوستن چیزی، نوعی استرس مثبت است. فرم دیگری از این حرکت، شکستن بند انگشتان است که نشان دهنده آمادگی فرد برای انجام کار است. این حالت بیشتر در مردان دیده می شود.

 

۱۰. محکم گرفتن و به هم فشردن دست‌ها

محکم گرفتن و به هم فشردن دست‌ها به یکدیگر حرکتی "خود تسکین دهنده" است. فردی که این کار را انجام می‌دهد، ناراحت و شاید حتی عصبی یا ترسیده باشد. او سعی می‌کند تا به خود اطمینان دهد: "همه چیز خوب پیش خواهد رفت." نوع دیگری از این حرکت، مالش مچ دست است. دستان قلاب شده با انگشتان درهم آمیخته نشان دهنده اضطراب و درماندگی است. این شخص فکر می‌کند، "اوضاع خوب پیش نخواهد رفت."
 

۱۱. قرار دادن نوک انگشتان دو دست بر روی یکدیگر

در این حالت، شخص انگشتان دو دست را به گونه‌ای بر روی هم قرار می‌دهد که شکل یک مناره شود. این ژست نشان دهنده اعتماد به نفس و خود استواری است. این حرکت را می‌توانید در وکلا یا بازیکنان شطرنج ببینید زمانی که راهی برای بردن از حریف خود پیدا کرده‌اند. با این حال، نباید بیش از این حد از این حرکت در نشان دادن زبان بدن دست های خود استفاده کنید، زیرا نشان دهنده تحکم است.
 

۱۲. دست به کمر

گاهی اوقات این حرکت رفتاری غیر دوستانه تلقی می‌شود، اما اغلب اوقات به معنای حاضر و آمادگی فرد است. معمولا این حرکت در افراد پرکار، ورزشکار و افراد فعال دیده می‌شود. مطمئنا گاهی اوقات این حالت می‌تواند نشان دهنده قدرت و برتری باشد. به عنوان مثال، این ژست توسط مقامات نظامی و انتظامی برای نشان دادن قاطعیت و کنترل اوضاع مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 

۱۳. دست در جیب

قرار دادن دست در جیب نشان دهنده عدم تمایل، عدم اعتماد و بی میلی است. اگر فرد دست هایش را در جیب خود نگه دارد، ابتدا باید علاقه و اعتماد او را به خود جلب کنید. حتی اگر شخصی سعی کند افکار واقعی‌اش را پنهان نماید، دست‌هایش حقیقت را برملا خواهند کرد. اگر نسبت به زبان بدن دست‌ها حساس‌ باشید، می‌توانید دست به اقدامات مناسب زده و پاسخ‌های مناسبی نیز دریافت کنید.
 
 
اکنون به دست‌های خود توجه کنید. می‌توانید به طور خودآگاه حرکاتی را برای ارسال پیام‌های دلخواه‌تان تمرین کنید، به ویژه حرکاتی که به ایجاد همبستگی و افزایش تاثیرگذاری بر دیگران کمک می کنند.
 
آیا تا بحال به درستی از زبان بدن خود استفاده کرده‌اید؟ آیا شناخت این حالات به تشخیص شما در رفتار مقابلتان کمک خواهد کرد؟ لطفا دیدگاه‌ها و تجربه‌های خود را با ارسال نظر، با ما و سایر مخاطبین ستاره به اشتراک بگذارید.