سرطان سارکوم به بیش از ۷۰ نوع سرطان در استخوان‌ها و بافت‌های نرمی مانند عضله، چربی، عروق خونی، اعصاب، تاندون و مفاصل اطلاق می‌شود. این سرطان در مراحل ابتدایی خوش خیم و با گذر زمان و عدم تشخیص و درمان به موقع بدخیم می‌شود.


نیاز ایران |‌ سرویس سلامت - برآمدگی یا درد‌های استخوانی و حتی عضلانی خود را نادیده نگیرید؛ این علایم گاهی یک هشدار جدی در مورد بروز سرطان استخوان یا سرطان سارکوم هستند. گروهی از سرطان‌های سارکوم که به صورت برآمدگی و تومور در دست و پا یا سایر اندام‌های استخوانی رخ می‌دهند، ممکن است فقط با همین حس برآمدگی استخوان یا درد، بیمار را متوجه بیماری خود کنند. در مواقعی نیز این برآمدگی‌ها بدون درد ظاهر می‌شوند. این مقاله به شما کمک می‌کندعلل و علایم این سرطان، نحوه تشخیص، درمان و انواع این بیماری را شناخته و بیشتر از پیش مراقب سلامتی بدن خود باشید.


سرطان سارکوم چیست؟

یکی از سرطان‌های نادر سرطان سارکوم است که با کارسینوم‌های (رشد و تقسیم بدخیم سلول‌ها) مختلفی  بروز  می‌کند، زیرا در انواع مختلف بافت‌ها اتفاق می‌افتد. سارکوم‌ها در بافت همبند که مسئول اتصال بافت‌های بدن به یکدیگرند رشد می‌کند. این تومور‌ها در استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، غضروف‌ها، اعصاب، چربی و رگ‌های خونی، سینه‌ها و پا‌ها شایع هستند، اما در سایر نقاط بدن نیز اتفاق می‌افتند.
 

انواع سرطان سارکوم کدام است؟

سرطان‌های سارکوم را می‌توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد: سارکوم بافت نرم و سارکوم استخوان، یا استئوسارکوم. تاکنون حدود ۱۲۰۰۰ مورد سارکوم بافت نرم و ۱۰۰۰ مورد از سارکوم‌های استخوانی در ایالات متحده در سال ۲۰۱۷ تشخیص داده شده است. در تقسیم بندی جزئی‌تر انواع سرطان سارکوم عبارتند از:

۱- آنژیوسارکوم (Angiosarcoma)

آنژیوسارکوم در سلول‌های دیواره عروق خونی رشد می‌کند. این توده می‌تواند در سراسر بدن ایجاد شود، اما بیشتر در پوست بدن (بویژه پوست سر)، پستان، کبد، طحال و در بافت‌های عمیق بدن رخ می‌دهد.  

۲- سارکوم استخوان (Bone sarcoma)

سارکوم استخوان یک سرطان است که در استخوان شروع می‌شود. گاهی اوقات تمامی انواع سرطان استخوان را یک سارکوم می‌نامند درحالیکه سارکوم تنها نوعی سرطان استخوان است.  

۳- کوندروسارکوم (Chondrosarcoma)

کوندروسارکوم یک سارکوم استخوانی است که در سلول‌های غضروفی ایجاد می‌شود و عمدتا در بزرگسالان بالای ۴۰ سال شایع‌تر است. شایع‌ترین قسمت‌های درگیر، بازو، لگن و استخوان ران است که ۳۷ درصد کل تشخیص سارکوم استخوان را تشکیل می‌دهند.

۴- تومور دسموئید

این تومور فیبروماتوز، خوش خیم است و نوعی تومور نادر به حساب می‌آید. این تومور در بافت نرم بدن بروز کرده و بیشتر در افراد میان سال و همچنین زنان باردار در ناحیه جدار شکم رخ می‌دهد و تمایل به رشد در جهت تجاوز به بافت‌های مجاور دارد. از علایم اصلی این تومور ظهور یک توده سفت و سخت مانند توپ تنیس در بافت بدن است که به راحتی قابل تشخیص است.

۵- سارکوم یوئینگ

۱۴ درصد از تشخیص سارکوم استخوان مربوط به این سارکوم است. این تومور بیشتر در لگن، ستون فقرات و استخوان ران نوجوانان و جوانان پیش می‌آید.

۶- سارکوم فیبروبلاستی

سارکوم فیبروبلاستی در بافت‌های فیبری داخل بدن ایجاد می‌شود و بیشتر در اندام‌های پوست (درماتوفیبروسارکوم) و تنه وجود دارد.

۷- سارکوم کاپوسی (Kaposi's sarcoma)

سارکوم کاپوسی نوعی سرطان نادر است که بر روی پوست، دهان و گاهی اوقات اندام‌های داخلی بدن تأثیر می‌گذارد.

۸- رابدومیوسارکوم (Rhabdomyosarcoma)

تومور رابدومیوسارکوم در عضلات اسکلتی یا ارادی بدن ایجاد می‌شود؛ عضلاتی مانند سر و گردن که قادر به کنترل آن هستیم. همچنین ممکن است در بافت شکم رخ دهد. بد نیست بدانید این تومور متاسفانه قشر کودکان را بیشتر از بزرگسالان درگیر و مبتلا می‌کند.

۹- استئوسارکوم

استئوسارکوم نوعی سارکوم استخوانی است که بیشتر در نوجوانان و جوانان تشخیص داده می‌شود. با این حال، می‌تواند بر افراد مسن نیز تاثیر بگذارد. این تومور اغلب بر روی زانو، استخوان ران یا بازو تاثیر می‌گذارد.  
 

یک نکته مهم:

 • همانطور که گفته شد، سارکوم انواع بسیار زیادی دارد که ما سعی کردیم با معرفی چند نوع اصلی این سرطان به شما در آگاهی بیشتر از انواع سارکوم کمک کرده باشیم. هر چند تمامی سرطان‌ها توسط آزمایش‌های پی در پی و تشخیص‌های دقیق از سمت پزشک معالج تشخیص داده می‌شود و ما در این مقاله فقط به معرفی کلی و توضیح یک سری نکات مهم میپردازیم.

علت بروز سرطان سارکوم چیست؟

 1. در معرض تابش‌های خطرناک قرارگرفتن
 2. شکستن استخوان و عدم توجه به آن و بروز عفونت
 3. سندرم‌های ژنتیکی وراثتی
 4. پیری و ناتوانی

سرطان سارکوم چه علائمی دارد؟

 • تورم و ایجاد تومور در بافت‌های استخوانی و بافت‌های نرم مانند عضلات.
 • احساس درد شدید (بیشتر در شب) در ناحیه تومور که گاهی با تب خفیف همراه است.
 • شکستگی سریع استخوان‌های دست و پا بدون دلیل یا با یک ضربه ملایم (سرطان سارکوم در استخوان سبب کاهش قدرت و تراکم استخوان‌ و در نهایت سبب افزایش آسیب دیدگی استخوان می‌شود.) 
 • شکم درد شدید
 • کاهش وزن
 • لنگ زدن در ناحیه پا به دلیل ناتوانی در کنترل درد ایجاد شده.

همیشه مراقب بدن دردهای کودکان باشید!

گاهی پیش می‌آید کودکی از درد استخوان پا یا دست خود شکایت داشته و مدام در شب‌ها بیقراری می‌کند. یادتان باشد درد‌هایی مثل درد پشت زانو در کودکان اکثرا نشانه قد کشیدن است، اما پادرد و استخوان درد شدید و مدوام در یک پای کودک می‌تواند نگران کننده باشد. در این صورت بهتر است به پزشک مراجعه کرده و اطمینان حاصل کرد که کودک را هیچ خطری تهدید نمی‌کند.
 

سرطان سارکوم چگونه تشخیص داده می‌شود؟

۱- رادیو گرافی و سی تی اسکن

توسط دستگاه‌های سی تی اسکن و رادیوگرافی وجود توده در استخوان مشخص می‌شود. برای تشخیص سرطان در بافت‌های نرم بدن مانند ریه و غدد لنفاوی، پزشک یک مایع حاجب را به بیمار داده و بیمار پس از نوشیدن آن، در دستگاه سی تی اسکن قرار می‌گیرد و به این ترتیب، وجود توده و رشد سلول سرطانی تشخیص داده می‌شود.  

۲- نمونه برداری 

نمونه برداری برای تشخیص سرطان استخوان به دو روش آسپیراسیون و بیوپسی انجام می‌شود. همانطور که می‌دانید مغز استخوان شامل دو بخش جامد و مایع است که برای نمونه برداری بخش جامد از نمونه برداری بیوپسی استفاده می‌شود و پزشک یک سوزن بزرگ را داخل استخوان فرو می‌کند. این نمونه برداری جزء نمونه برداری‌های سخت و دردناک است. در نمونه برداری آسپیراسیون از مایع داخلی استخوان نمونه برداری می‌شود.
 

۳- سی تی اسکن هسته‌ای

این روش برای تشخیص متاستاز (گسترش بافت استخوانی به سایر بخش‌های بدن) سرطان سارکوم استفاده می‌شود.
 

آیا سرطان سارکوم درمان می‌شود؟

اکثر افراد مبتلا به سارکوم بافت نرم با تشخیص به موقع و جراحی درمان می‌شوند. اگر اندازه تومور کوچک باقی بماند به این معنی است که احتمالا به سایر قسمت های بدن گسترش نخواهد یافت اما با این حال، درمان سارکوم بستگی به نوع سارکوم، محل رشد توده سارکوم، مرحله رشد سارکوم و اینکه آیا به سایر قسمت متاستاز کرده است یا نه بستگی دارد. به صورت کلی بعضی از سارکوم‌ها در صورت تشخیص سریع و درمان هایی از قبیل پرتو درمانی، شیمی درمانی، جراحی، استخراج تومور و قطع عضو درمان می‌شوند. 

 


منبع: ستاره