استفاده از کولر گازی یا کولر آبی از جمله رایج‌ترین راه‌های سرمایش محیط در فصل گرما هستند. کولر گازی پر مصرف، اما باتوان است و کولر آبی پر سر و صدا، اما کم مصرف‌تر به نظر می‌رسد. افراد با توجه به نیاز‌های محیطی شان کولر مدنظرشان را انتخاب می‌کنند.
 
نیاز ایران | سرویس تنولوژی - کولر آبی بهتر است یا کولر گازی؟ معایب و مزایای هر کدام از این‌ها چیست؟ کدام یک به محیط زیست بیشتر آسیب می‌رسانند؟ با فرارسیدن فصل گرما بسیاری از افراد به دنبال انتخاب بهترین کولر با توجه به موقعیت مکانیشان هستند. در این مقاله سعی می‌کنیم معایب و مزایای کولر گازی و کولر آبی را شرح دهیم. این توضیحات راهنمای مناسبی برای انتخاب گزینه صحیح در هنگام خرید شماست.

کولر گازی یا کولر آبی؟

با نزدیک شدن به تابستان اولین چیزی که ذهن ما را درگیر می‌کند گرمای هوا و پیدا کردن راه حلی مناسب برای حل این مشکل است. اما کولر گازی یا کولر آبی؟ این بزرگ‌ترین سؤال در مسیر حل کردن مشکل گرمای هوا در بسیاری از مناطق کشور است.

انتخاب معیار مناسب

در انتخاب یک کولر برای حل مشکل گرما معیار‌های مختلفی وجود دارد. فاکتورهایی همچون قیمت، میزان بازدهی، میزان مصرف انرژی، آب و هوای محل استفاده و .. از اهمیت بسیاری برخوردار هستند، اما باید توجه کنید که کدام معیار برای شما مهم‌تر است تا بتوانید داوری راحت‌تری بین کولر گازی یا کولر آبی داشته باشید.
 

کولر گازی

همانطور که از اسمش برداشت می‌شود کولر گازی با گاز کار می‌کند و برای همین رطوبت فضا و محیط را افزایش نمی‌دهد. مکانیزم آن شبیه مکانیزم یخچال است. در این سیستم فرآیند خنک سازی از روش تبدیل گاز به مایع با افزایش فشار و ارسال آن به داخل سیستم انجام می‌گیرد.

چرا از کولر گازی استفاده کنیم؟

۱. اولین ویژگی مثبت کولر‌های گازی بی صدا بودن آن به شمار می‌آید که این هم به دلیل بی نیازی این مدل کولر‌ها از کانال کشی است. منظور از کانال کشی همان چیزی است که در کولر آبی وجود دارد. جدا بودن موتور کولر از اسپیلت نیز نقش زیادی در بی صدا بودن کولر گازی دارد.
۲. کولر‌های گازی قابلیت استفاده از سیستم گرمایشی موازی با سیستم سرمایشی را دارند.
۳. قابلیت تصفیه کامل هوا از بو، آلاینده ها گرد و غبار ورا دارد و همینطور هوای سالم و تصفیه شده در را در محیط ایجاد می‌کند.
۴. در کولر‌های گازی امکان تنظیم درجه حرارت وجود دارد.
۵. مصرف نکردن آب به عنوان خنک کننده یکی دیگر از مزیت‌های کولر گازی است. این مزیت در سال‌های اخیر که با بحران‌های کم آبی بیشتر روبرو هستیم اهمیت بسیاری دارد.
۶. توان مناسب و ایده آل در سرمایش محیط را هم می‌توان آخرین مزیت کولر‌های گازی برشمرد. کیفیت سرمایش کولر گازی بسیار بیشتر از کولر‌های آبی است.
 

کولر گازی چه مشکلاتی دارد؟

۱. شاید مهم‌ترین عیب در کولر‌های گازی نسبت به کولر‌های آبی،فیمت این وسیله است. قیمت کولر‌های گازی حدود ۵ یا ۶ برابر کولر‌های آبیست.
۲. مضر بودن برای محیط زیست یکی دیگر از عیب‌هایی است که می‌توان برای کولر‌های گازی به شمار آورد. مکانیزم سرمایشی خاص در این نوع کولر‌ها باعت ایجاد گاز‌های سمی و مضر برای لایه ازون می‌شوند.
۳. مصرف بالای برق از دیگر عیب کولر‌های گازی به شمار می‌آید آن هم در زمانی که بهای سرانه انرژی هر روز در حال افزایش است.
۴. تنفس مستمر در فضایی که کولر‌های گازی کار می‌کنند باعث بروز مشکلات تنفسی خواهد شد.

کولر آبی

کولر‌های آبی در سر تا سر جهان طرفداران زیادی دارند. نه تنها در ایران بلکه در بیشتر مناطق گرم و خشک دنیا که علاوه بر خنک شدن هوا به رطوبت محیط نیز نیاز است، افراد ترجیح می‌دهند که از کولر آبی استفاده کنند.

چرا کولر آبی؟

۱. کولر آبی بهترین انتخاب برای مناطق گرم و خشک از لحاظ آب وهوایی است. این مسئله به دلیل رطوبت ساز بودن این نوع کولر هاست.
۲.  قیمت بسیار ارزان کولر‌های آبی نسبت به کولر‌های گازی یکی دیگر از نقاط مثبت این وسیله است. حتی هزینه نصب، نگهداری و خرید قطعات هم در کولر‌های آبی بسیار ارزان‌تر است.
۳. این وسیله مصرف برق کمتر نسبت به کولر‌های گازی دارد.
۴. یکی از بهترین مزیت‌های کولر‌های آبی عدم تولید گازهای سمی مضر برای محیط زیست است.


مشکلات کولر آبی چیست؟

۱.  نداشتن درجه تنظیم حرارت را می‌توان یکی از معایب این وسیله بر شمرد طوری که محدود به دو حالت کند و تند است.
۲. اگر دمای هوا بیش از اندازه گرم باشد کولر آبی توان لازم را برای خنک کردن محیط ندارد.
۳. مصرف زیاد آب در بحران کم آبی کنونی شاید یکی دیگر از معایب این وسیله است.
۴. در هوای آلوده و پر از گرد و غبار و ریزگرد، باعث انتقال این آلودگی ها به فضای اتاق می‌شوند که برای همین، خرید این وسیله در مناطقی که دارای آب و هوای بسیار بدی هستند توصیه نمی‌شود.

آیا استفاده همزمان از کولر گازی و آبی امکان پذیر است؟

پیشنهاد می‌شود از کولر آبی و گازی همزمان استفاده نکنید زیرا رطوبت ایجاد شده توسط کولرهای آبی به کولرهای گازی صدمه می‌زند و باعث کاهش عمر آنها می‌شود. علاوه بر این همانطور که اشاره کردیم، میزان مصرف برق در کولر‌های گازی و مصرف آب در کولرهای آبی بسیار بالاست. برای همین باید دقت کنید و خرید مناسب را با توجه به معیار‌های خود انجام دهید.