سرانجام پس از رقابتی دشوار و طولانی، در نمایشگاه نیویورک خودروی سال 2019 دنیا اعلام شد. پیروز این رقابت سخت و برندهٔ جایزهٔ ارزشمند خودروی سال 2019 دنیا، جگوار آی پیس است. البته رقابت خودروی سال دنیا در چندین بخش مختلف برگزار می‌شود که آی پیس علاوه بر پیروزی در رقابت اصلی، در دو بخش دیگر شامل خودروی سبز سال و طراحی سال هم به‌عنوان برنده انتخاب شده و بدین ترتیب در رقابت امسال سه جایزه دریافت کرده است. این برای اولین بار در تاریخ رقابت‌های انتخاب خودروی سال دنیا است که یک خودرو به‌طور هم‌زمان موفق به کسب جایزه در سه بخش مختلف شده است.

در رقابت اصلی یا همان بخش خودروی سال دنیا، جگوار آی پیس با غلبه بر آئودی E-Tron و ولوو S60 به پیروزی دست یافته است. در بخش طراحی سال اما این کراس‌اوور الکتریکی بریتانیایی با کنار زدن سوزوکی جیمنی و ولوو XC40، خود را به مقام اول رسانده و در بخش خودروی سبز سال نیز برای رسیدن به جایزه، آئودی E-Tron و هیوندای نکسو را از سر راه خود برداشته است. مدیرعامل جگوار-لندروور آقای «Ralf Speth» در این رابطه گفته است:

این افتخار بزرگی است که جگوار آی پیس چنین جوایزی را از هیئت‌داوران معتبر خودروی سال دنیا دریافت کرده است. آی پیس اولین گام ما برای رسیدن به ایده‌آل‌هایمان شامل آلایندگی صفر، ترافیک صفر و تصادف صفر محسوب می‌شود

در ادامهٔ این مطلب نیز به معرفی برندگان دیگر قسمت‌های رقابت خودروی سال 2019 دنیا می‌پردازیم.

خودروی عملکردی سال: مک‌لارن 720S

خودروهایی می‌توانند در رقابت خودروی عملکردی سال دنیا حضور داشته باشند که سالانه حداقل 2000 دستگاه از آن‌ها تولید شده و بین 1 ژانویهٔ 2018 تا 31 می 2019 حداقل در دو قارهٔ دنیا عرضه شده باشند. مک‌لارن 720S این قوانین را رعایت کرده و همچنین با تحت تأثیر قرار دادن هیئت‌داوران، جایزهٔ خودروی عملکردی سال 2019 دنیا را از آن خود نموده است.

خودروی لوکس سال: آئودی A7

در بخش خودروی لوکس سال، کوپهٔ چهاردر آئودی A7 دو فینالیست دیگر شامل ب‌ام‌و سری 8 و آئودی Q7 را مغلوب کرده و به پیروزی رسیده است. این دهمین جایزهٔ آئودی در قسمت‌های مختلف رقابت خودروی سال دنیا محسوب می‌شود.

خودروی شهری سال: سوزوکی جیمنی

نسل جدید شاسی‌بلند کوچک سوزوکی در فینال انتخاب خودروی شهری سال 2019 با کیا سول و هیوندای سانترو به رقابت پرداخت و با غلبه بر این دو رقیب کرده‌ای موفق به کسب عنوان ارزشمند خودروی شهری سال 2019 دنیا شده است.

لیست برندگان رقابت خودروی سال 2019 در قسمت‌های مختلف

خودروی سال دنیا: جگوار آی پیس

خودروی سبز سال دنیا: جگوار آی پیس

طراحی سال دنیا: جگوار آی پیس

خودروی عملکردی سال دنیا: مک‌لارن 720S

خودروی لوکس سال دنیا: آئودی A7

خودروی شهری سال دنیا: سوزوکی جیمنی