کارایی بهتر قلب و عروق، کاهش فشار خون،  کالری سوزی، سلامت پوست، کاهش استرس و ریکاوری بعد از تمرین از مزایای سونا بخار و خشک می باشد.


نیاز ایران | سرویس ورزش - سونای خشک و بخار با وجود ویژگی‌های متفاوت، برای پوست و بدن فواید متعددی دارد. فنلاندی‌ها اولین مردمانی بودند که سونای خشک را به دیگران معرفی کردند. آن‌ها معتقدند که سونا سموم و انواع استرس را از بدنشان خارج می‌کند. در ادامه به بررسی مزایای سونا بخار و خشک می‌پردازیم. 
 

تفاوت سونا بخار و خشک

فضای داخلی سونای خشک کاملا با چوب کار شده است. اما سونای دیگر، سونای بخار لزوما دارای چوب نیست. درجه حرارت سونای خشک بین ۸۰ تا ۱۳۰ درجه سانتی گراد است. اما در سونای بخار بیشترین دما در حدود ۵۰ درجه سانتی گراد است. 

اول سونای خشک یا بخار؟ 

ترتیب استفاده به شرح زیر است:

  • استفاده از سونای بخار قبل از وارد شدن به آب استخر
  • استفاده از جکوزی آب گرم بعد از خروج از آب استخر 
  • استفاده از سونای خشک متناسب با پوست بدن
  • استفاده از جکوزی آب سرد 
 

شماری از مهمترین مزایای سونا بخار

۱. بهبود جریان خون

 در اتاق بخار سونا، فضای مرطوب آن سبب تنفس راحت‌تر برای شما می‌شود. این شرایط، کمک شایانی به سلامت قلب و عروقتان می‌کند. گردش خون در بدن بهتر انجام می‌شود مخصوصا در ناحیه دست‌ها و پا‌ها که آن هم به دلیل گرما و رطوبت موجود است. هرقدر گردش خون بیشتر و بهتر باشد، فشار خون کاهش و قلب بهتر کار می‌کند.

۲. کاهش استرس

قرار گرفتن در محیط بخار و رطوبت موجب می‌شود که بدن تولید هورمون کورتیزول را کاهش دهد. کاهش این هورمون موجب احساس راحتی و آرامش در شما می‌شود. نشستن در سونای بخار خشتگی جسمی و روحی را از شما دور می‌کند و آرامش و شادابی را برایتان رقم خواهد زد.

۳. کاهش فشار خون

بدن انسان در محیط گرم و مرطوب هورمونی به نام آلدسترون را ترشح می‌کند. این هورمون به کاهش فشار خون کمک می‌کند. به دلیل گردش بهتر خون و هورمون آلدسترون، فشار خون کاهش می‌یابد.

۴. ریکاوری بعد از تمرین

ورزشکاران حرفه‌ای بعد از تمرینات سخت و بدنسازی‌های طاقت فرسا، به محیط گرم سونا برای ریکاوری پناه می‌برند. گرمای موجود در فضا، می‌تواند به اعماق بافت ماهیچه نفوذ می‌کند و درد ناشی از تمرین را تسکین می‌بخشد. تحقیقات ثابت کرده که گرمای‌تر نسبت به گرمای خشک عضلات را سریع‌تر ریکاوری می‌کند.

۵. باز شدن مجاری بینی

گرما و رطوبت در فضا تنفس عمیق را برای انسان ممکن می‌سازد. گرفتگی‌های ریه و عفونت‌های سینوسی باز شده و راحت‌تر می‌توان نفس کشید. در هنگام سرماخوردگی بعداز مدت زمان مشخص و پوشش مناسب به هنگام خارج شدن از استخر می‌تونید از شر گرفتگی بینی خلاص شوید و راه درمان مناسبی برایتان باشد.
 

مهمترین مزایای سونا خشک

۱. سلامت پوست

پوست بدن انسان، محل تجمع سموم و آلودگی‌ هاست. تعرق یکی از راه‌های پاکسازی پوست از سموم است. در فضای سونا، تعرق افزایش می‌یابد و منافذ پوست باز می‌شود. رطوبت موجود آلودگی‌ها و سلول‌های مرده را از پوست جدا کرده و سبب می‌شود که پوستی شفاف‌تر و روشن‌تر داشته باشید.

۲. کالری سوزی

در فضای سونا به دلیل گرما، ضربان قلبتان افزایش می‌یابد. اگر بعد از تمرینتات ورزشی و هوازی وارد سونا شوید به دلیل ضربان بالای قلبتان در همان حالت باقی می‌ماند. در کنار رژیم غذایی مناسب و برنامه‌های ورزشی، سونا می‌تواند در برنامه کاهش وزن به شما کمک کند. عرق کردن در سونا، یعنی از دست دادن آب بدنتان که این موضوع با نوشیدن انواع مایعات جبران می‌شود. باید حتما آب بنوشید تا بدنتان هیدراته نشود.

۳. شل کردن ماهیچه‌های گرفته

در هنگام ورزش، حتما باید در ابتدا بدنتان را گرم کنید. رفتن به سونای بخار نیز می‌تواند به این موضوع کمک کند. گرما باعث می‌شود که بدنتان در هنگام ورزش کمتر آسیب ببیند. این روش برای گرم کردن قبل از ورزش هایی، چون پبلاتس، یوگا و ... استفاده می‌شود.

۴. کاهش ریزش مو

یکی از دلایل مهم ریزش مو، استرس زیاد است. فضای سونا منجر به ریلکس شدن سیستم عصبی مس شود. این موضوع سبب کاهش استرس و در نهایت کمتر شدن ریزش مو می‌شود.
 

آیا سونا باعث سم‌زدایی می‌شود؟

با کمک سیستم گوارش، بدن به صورت خودکار سم زدایی می‌شود، اما دیگر عضو بدن که در سم زدایی بسیار نقش دارد پوست است که بسیاری از سموم بدن از طریق آن دفع می‌گردد. وقتی بدن عرق می‌کند سم‌هایی هم، چون آرسنیک، جیوه، قلع و کادیوم از بدن دفع می‌گردد که اگر بدن فعالیت تحرکی خاصی نداشته باشد این سموم از طریق پوست دفع نمی‌شود که با استفاده از سونا می‌توان این سموم را دفع کرد. بعد از هر بار استفاده از سونا حتما دوش بگیرید، زیرا با دفع موادی که نام برده شد، اگر دوش نگیرید این سموم بر روی بدن می‌ماند و می‌توان مشکلات عمده‌ای برای بدن به وجود آورد.
 

سونا و سلامت قلب

یکی از راه‌هایی که می‌توان احتمال حمله قلبی در انسان را کاهش داد عرق ریختن است. پس برای پایین آوردن احتمال حمله قلبی سونا یک روش بسیار مناسب و کارآمد است. در تحقیقاتی که بر روی دو هزار نفر انجام شده است نشان می‌دهد افرادی که در هر هفته حداقل سه بار از سونا استفاده کنند، احتمال به وجود آمدن مشکلات قلبی عروقی نسبت به افرادی که از سونا استفاده نمی‌کنند حدود بیست درصد کمتر است.
 

بیماری‎‌های مزمن و سونا

یکی از روش‌هایی که به صورت مستقیم به بهبود بیماری‌هایی هم، چون سرطان، دیابت و چاقی مفرط کمک می‌کند استفاده از سوناست. سونا باعث می‌شود که علائم این بیماری‌ها بسیار کاهش یابد و باعث نزدیک شدن به سلامتی می‌گردد.  یکی از تاثیرات سونا بر بدن کاهش فشار خون است که برای افرادی که فشار خون بالایی دارند کار آمد است. سونا در کاهش علائم آسم و برونشیت نیز موثر است.
 

افرادی که نباید به سونا بروند!

قبل از رفتن به سونا اگر بیماری خاصی دارید باید حتما به پزشک خود مراجعه کنید. در کل افرادی که از بیماری قلبی، ریوی و یا واریس رنج می‌برند، باید از رفتن به سونا بدون اجازه پزشک پرهیز کنند.


 

منبع: ستاره