برای افرادی که از اینترنت بی‌سیم استفاده می‌کنند جلوگیری از هک شدن وای فای از اهمیت فراوانی برخوردار است. چرا که در غیر این صورت امنیت کاربران به خطر می‌افتد.


نیاز ایران | سرویس تکنولوژی - جلوگیری از هک شدن وای فای در ساده‌ترین سطح خود مانع از بروز ضرر و زیان اقتصادی می‌شود. در واقع یکی از ساده‌ترین و پیش پا افتاده‌ترین دلایلی که برای هک کردن وای فای دیگران وجود دارد، استفاده از ترافیک اینترنت آنها به شکل بی‌اجازه و رایگان است. از همین رو در صورت هک شدن وای فای شما ترافیک اینترنتی که از آن استفاده می‌کنید زودتر از حالت معمول به پایان خواهد رسید و شما ناگزیر از تحمل هزینه‌ی اضافه برای شارژ مجدد آن خواهید بود. از سوی دیگر به دلیل تقسیم پهنای باند اینترنت با کاربری که وای فای شما را هک کرده است، در مواقعی کیفیت و سرعت اینترنت نیز می‌تواند دست‌خوش تغییر شده و تا حد قابل توجهی افت کند.

گذشته از این موضوع هک شدن وای فای شما می‌تواند سرآغازی برای نفوذ دیگران به دستگاه‌هایی باشد که از طریق آنها به اینترنت متصل می‌شوید. از همین رو همواره باید جلوگیری از هک شدن وای فای را جدی گرفت و راه‌های مقابله با نفوذ دیگران به شبکه‌ی خصوصی اینترنت را بست. این موضوع برای آن دسته از کاربرانی که در ادارات و شرکت‌ها یا موسسات معتبر از طریق وای فای به اینترنت متصل هستند اهمیتی دو چندان می یابد. حال پرسش آن است که راه های جلوگیری از هک شدن وای فای چیست و چگونه می‌توان شبکه‌ی بی‌سیم اینترنت خانگی یا اداری را در برابر نفوذ افراد بیگانه ایمن ساخت؟
 

چگونگی و جلوگیری از هک شدن وای فای

همان گونه که از قدیم گفته‌اند پیشگیری بهتر از درمان است. بنابراین شما باید تا آن‌جا که می‌توانید پیش‌زمینه‌های مورد نیاز برای هک شدن وای فای خود را کاهش داده و آنها را تا حد امکان از میان بردارید. به عنوان مثال همواره سعی کنید هنگامی که در خانه یا محل کار خود حضور ندارید وای فای مودم را از کار انداخته یا آن که مودم را به طور کامل مودم خاموش کنید. در این صورت افراد سودجو فرصت کمتری برای نفوذ به شبکه‌ی اینترنت شخصی شما خواهند داشت.

در اکثر مودم‌ها دکمه‌ای به نام WPS وجود دارد. در صورت فعال بودن این دکمه یک سیستم ایمنی پیش‌فرض فعال می شود که به کاربران اجازه می‌دهد بدون استفاده از رمز عبور به مودم متصل گردند. این کار به هیچ وجه عاقلانه‌ نیست و زمینه را برای نفوذ سودجویان به مودم و شبکه اینترنت شخصی شما فراهم می‌کند. بنابراین همواره سعی کنید دکمه‌ی WPS مودم را غیر فعال کنید و به کمک رمز عبور از پیش تعیین شده ابزارهای الکتریکی خود را به مودم و اینترنت متصل کنید.

علاوه بر آن می‌توانید از این شک و تردید که آیا علاوه بر شما فرد دیگری هم در حال استفاده از وای فای مودم است در بیایید. برای انجام این کار باید به صفحه‌ی تنظیمات مودم خود مراجعه کنید. در بسیاری از مودم‌ها یا بهتر است بگوییم در اغلب آنها با وارد کردن مقادیر «192.168.1.1» می‌توان به صفحه‌ی تنظیمات مودم دست یافت. برای ورود به این صفحه باید نام کاربری و رمز عبور را وارد کرد.
 

در اکثر مودم‌های موجود در بازار هم نام کاربری و هم رمز عبور این قسمت به شکل پیش‌فرض عبارت «admin» است. پس از تایید و ورود به صفحه‌ی تنظیمات مودم می‌توان با وارد شدن به بخش DHCP از نام دستگاه‌هایی که به شکل بی‌سیم به مودم مرتبط هستند باخبر شد.

مسلما اگر نام دستگاه ناآشنایی در میان آنها وجود داشته باشد باید دسترسی آن را به مودم قطع نمود. برای این کار می‌توان رمز جدیدی برای اتصال به وای فای مودم انتخاب کرد و در کنار آن نام اتصال (Connection) را نیز تغییر داد. چگونگی انجام این کار در ادامه‌ی متن پیش رو توضیح داده می‌شود.  

اما پیش از آن بهتر است به این نکته اشاره شود که بخش DHCP معمولا زیر مجموعه‌ای از زبانه‌ی Device Info به شمار می‌رود. البته ممکن است در مودم‌های مختلف بخش DHCP زیر مجموعه ای از اسامی متفاوت باشد. به عنوان مثال در برخی از مودم‌ها می‌توان با ورود به بخش Status و انتخاب Local Network DHCP Client از نام دستگاه‌های متصل به وای فای مودم باخبر شد. حال که با برخی از پیش‌زمینه‌های جلوگیری از هک شدن وای فای مودم آشنا شدیم بد نیست به روش‌های انجام این کار نیز بپردازیم.
 

روشهای جلوگیری از هک شدن وای فای

۱. انتخاب نام کاربری و پسوردی پیچیده

برای جلوگیری از هک شدن وای فای مودم به شکل ساده و بی‌دردسر بهتر است برای مودم خود یک نام کاربری و پسورد انتخاب کنید. برای این کار ابتدا باید توسط همان روشی که در سطور بالا به آن اشاره شد وارد بخش تنظیمات مودم خود شوید. سپس می‌توانید با ورود به بخش Administration Settings رمز عبور تازه‌ای برای مودم خود انتخاب کنید. همواره سعی کنید رمز انتخابی شما از پیچیدگی لازم برخوردار باشد و در کنار اعداد، حروف و علامت‌های مختلف نیز در آن به کار رود. در این صورت هکرها و افراد نفوذی به راحتی نمی‌توانند از آن سر در بیاورند.

۲. تغییر نام شبکه‌ی SSID

از دیگر روش‌هایی که می‌تواند در جلوگیری از هک شدن وای فای مودم موثر باشد تغییر نام شبکه‌ی SSID یا همان نام وای فای است. همواره برای اتصال دستگاه‌های مختلف الکتریکی به وای فای مودم باید ابتدا نام وای فای را برگزید و سپس به وای فای متصل شد. اگر مایل به تغییر این نام هستید می‌توانید به بخش تنظیمات مودم خود مراجعه کرده و از طریق بخش Wireless Setting یا Setup اقدام به تغییر نام وای فای مودم نمایید. در این بخش نیز سعی کنید از نام‌های ساده و پیش پا افتاده استفاده نکنید.

۳. به روز رسانی فریم‌ویر مودم

گذشته از مواردی که به آنها اشاره شد به روز رسانی فریم‌ویر مودم نیز تاثیر مثبتی در جلوگیری از هک شدن وای فای آن دارد. به منظور این کار باید به طور منظم و هر چند ماه یک بار وب‌سایت شرکتی که مودم مورد استفاده‌ی شما را تولید کرده است بررسی کنید تا در صورت وجود ویرم‌ویر جدید از وجود آن استفاده نمایید. برای این کار باید به طور دقیق از نسخه‌ی فعلی فریم‌ویر مودم خود اطلاع داشته باشید. ویرایش فریم‌ویر فعلی مودم از بخش تنظیمات مودم که روش دسترسی به آن را در سطور بالا توضیح داده بودیم قابل انجام است. بنابراین سعی کنید همواره مودم خود را از لحاظ نرم افزاری به روز نگه دارید تا از نظر ایمنی نیز به روز باشد.
    

محکم کاری‌های لازم جهت جلوگیری از هک شدن وای فای

 علاوه بر تغییر نام کاربری و رمز عبور مودم سعی کنید برای وای فای خود نیز رمز قدرتمندی تامین نمایید. معمولا افرادی که برای نخستین بار اقدام به نصب و راه اندازی مودم‌های رومیزی می‌کنند رمزهای ضعیف و پیش پا افتاده‌ای را برای وای فای خود انتخاب می‌نمایند. رمزهایی که توسط دیگران به سادگی قابل حدس زدن یا هک شدن هستند. بنابراین همیشه سعی کنید برای جلوگیری از هک شدن وای فای مودم خود رمز کاملا قدرتمندی که ترکیب نسبتا طولانی و پیچیده‌ای از حروف و اعداد و علامت‌های مختلف است را برای آن انتخاب کنید.

در مودم‌های امروزی بیش از یک روش برای رمزنگاری وجود دارد. به این معنی که علاوه بر حالت WEP / WPA می‌توان وای فای مودم را در حالت WPA-Personal و WPA2 نیز رمزنگاری کرد. به طور کل بهتر است برای رمزنگاری مودم‌ها از حالت WPA2 استفاده کرد. چرا که این حالت از امنیت بیشتری در برابر سایر موارد یاد شده برخوردار بوده و نسبت به حالت‌های دیگر کاملا جدیدتر است. با این حال برخی از مودم‌های قدیمی از چنین حالتی پشتیبانی نمی‌کنند و تنها قادر به پشتیبانی از حالت WEP هستند. شیوه‌ای که از امنیت چندانی برخوردار نیست و رمزنگاری توسط آن به شکل راحت‌تری توسط هکرها قابل نفوذ خواهد بود. بنابراین تنها در شرایطی به سراغ حالت رمزنگاری WEP برای مودم خود بروید که مودم شما از سایر حالت‌های یاد شده پشتیبانی نکند.

یکی دیگر از محکم کاری‌هایی که به منظور جلوگیری از هک شدن وای فای مودم می‌توان انجام داد کاهش دادن سیگنال‌های پخش شده توسط شبکه‌ی وای فای است. سیگنال برخی از مودم‌های رومیزی مساحت وسیعی را تحت پوشش قرار می‌دهد. به این معنی که اگر این قبیل مودم‌ها در یک ساختمان مسکونی چند طبقه مورد استفاده قرار گیرند، با فعال شدن وای فای آنها افرادی که در پارکینگ یا پشت بام ساختمان حضور دارند نیز قادر به متصل شدن به شبکه‌ی بی‌سیم مودم خواهند بود.

از همین رو اگر در یک ساختمان چند طبقه زندگی می‌کنید که تمام طبقات آن به شما تعلق ندارد بهتر است گستره‌ی تحت پوشش سیگنال‌های بی‌سیم مودم خود را کاهش داده و آن را تنها محدود به محل زندگی خود نمایید. در این صورت کیفیت سیگنال دریافتی از سوی همسایه‌ها در حدی مطلوب نخواهد بود که بخواهند توسط آن مودم شما را هک کنند.

برای انجام این کار می‌توانید دامنه‌ی پراکندگی سیگنال‌ وای فای مودم خود را در حالت 02.11 n یا 802.11 b تنظیم کنید. شاخصی که در بسیاری از مودم‌ها به شکل پیش فرض روی حالت 802.11 g قرار دارد.

عده‌ای از افراد به جای انجام این کار مودم خود را در مکان‌های بسته یا درون محفظه‌ای مانند جعبه قرار می‌دهند تا محدوده‌ی پراکندگی سیگنال‌ بی‌سیم آن کاهش یابد. در برخی از ساختمان‌های جدید نیز از نوع خاصی رنگ برای رنگ آمیزی دیوارها استفاده می‌شود. در این نوع از رنگ‌ها مواد ویژه‌ای وجود دارد که دیوارها را در برابر ورود و خروج امواج مقاوم می‌کند. به این ترتیب محدوده‌ی سیگنال بی‌سیم مودم مورد استفاده در یک اتاق تنها منحصر به همان محدوده‌ای که توسط این رنگ‌ها مورد رنگ‌آمیزی قرار گرفته است باقی خواهد ماند.
 

جلوگیری از هک شدن وای فای با تعریف آدرس مک

یکی از روش‌های مفید برای جلوگیری از هک شدن وای فای مودم توسط کاربران ناشناخته و باز داشتن نفوذ آنها به شبکه اینترنت خانگی یا اداری فیلتر کردن آدرس مک (MAC) است. آدرس مک یک آدرس منحصر به فرد عددی محسوب می‌شود که شباهت فراوانی به آدرس آی پی دارد و توسط مودم به هر کدام از ابزارهای الکترونیکی متصل به آن نظیر لپ‌تاپ، کامپیوتر، تلفن همراه، تبلت و سایر موارد مشابه اختصاص می‌یابد. برای محدود کردن دسترسی‌ ابزارهای اضافه به وای فای مودم می‌توان تنها آدرس مک ابزارهای مورد استفاده توسط کاربران مجاز را به آن شناساند و اجازه‌ی اتصال ابزارهایی با آدرس مک متفاوت را به مودم نداد.

به منظور انجام این کار ابتدا از طریق همان روشی که در بالا به آن اشاره شد به بخش DHCP رفته و آدرس مک تمام ابزارهایی که از طریق وای فای به مودم شما متصل هستند را در جایی یادداشت کرده یا آنها را کپی نمایید. پس از آن باید از منوی تنظیمات مودم خود زبانه‌ی Interface Setup را انتخاب کنید و از طریق آن وارد منوی Wireless شوید. در منوی Wireless باید در پی یافتن قسمتی به نام Wireless MAC Address Filter باشید و پس از پیدا کردن آن تیک گزینه‌ی Deactivated را بزنید. به این ترتیب دستگاه‌هایی که آدرس مک آنها در مودم تعریف نشده باشد دیگر نمی‌توانند از طریق وای فای به مودم متصل شوند.
 

حال شما می‌توانید آدرس مک دستگاه‌هایی که خود و سایر اعضای خانواده توسط آنها به وای فای مودم متصل می‌شوند را تعیین کنید تا از این پس مودم شما تنها آنها را بشناسد و فقط به این ابزارهای مجاز اجازه‌ی اتصال به وای فای را بدهد. مانند شکل بالا شما می‌توانید برای استفاده از وای فای آدرس مک هشت دستگاه مختلف را در مودم تعیین و ثبت کنید. این آدرس‌ها در واقع همان آدرس‌های مکی هستند که شما در مرحله‌ی قبل آنها را یادداشت یا کپی کرده بودید.

پس از وارد کردن آدرس‌های مک مورد نظر در محل‌های تعیین شده باید تیک قسمت Active را بزنید و با انتخاب گزینه‌ی Save تنظیمات انجام شده را ذخیره کنید. پس از انجام این مراحل تنها دستگاه‌هایی که آدرس مک آنها در تنظیمات مودم شما به ثبت رسیده‌اند امکان دسترسی به وای فای را خواهند داشت.

به هر حال در مطلب پیش رو به اغلب روش‌های مرسوم برای جلوگیری از هک شدن وای فای مودم اشاره شد. اگر تصور می‌کنید روش‌ یا روش‌های دیگری هم برای جلوگیری از هک شدن وای فای مودم وجود دارد که در این مطلب از قلم افتاده‌اند می‌توانید آنها را در بخش نظرات با ما و سایر دوستان خود به اشتراک بگذارید.

 

روش های تشخیص و مقابله با هک وای فای

راه های پیشگیری از هک وای فای
با افزایش روزافزون هک شدن وای فای، کاربران موظف هستند از راههای جلوگیری از هک شدن اینترنت خود مطلع شوند.

سرپوش دیجیتالی - روشهای تشخیص هک وای فای

در صورتی که اینترنت بی سیم خانه یا محل کار شما هک شده باشد، ۳ نشانه واضح خواهد داشت تا از طریق آن به هک وای فای خود پی ببرید:

 

۱. با هک وای فای هزینه اینترنت شما بسیار بیشتر از حد استفاده واقعی شما می شود و یا حجم اینترنت خریداری شده شما خیلی زودتر از موعد مقرر خود به اتمام می رسد.

۲. سرعت اینترنت شما بعد از هک وای فای در قبال آن سرعتی که بابت آن پول پرداخت می کنید، بسیار کمتر است.

۳. پیام ها، ایمیل ها و برداشت های بانکی غیر موجه و نامربوط دریافت کرده و به طور کلی، اطلاعات شخصی، محرمانه و مالی شما بعد از هک وای فای در معرض خطر قرار گرفته است.

 

منبع: ستاره